Konu:Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:59
Tarih:22/03/2016


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, saygıdeğer milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Tabii, görüştüğümüz konuların hepsi çok önemli konular ama ben biraz terörden bahsetmek istiyorum. Eğer biz bu terörü çözmez isek, bu terör belasından kurtulmaz isek bunların hepsi tali kalır, ikinci planda kalır. Geçen hafta İstanbul'da Taksim'de bir bomba patladı, o bomba patlamadan bir gün önce Alman Konsolosluğu uyarı yapıyor "Bomba patlayacak Taksim'de." diye. Alman Okulu var orada, okulu kapatıyor, tatil ediyor. Benim de oğlumun okulu çok yakında, ben de okula göndermedim onu cuma-pazartesi arası ve bomba patlıyor. Ben nereden o kanıya vardım? Hem Alman Konsolosluğunun açıklamasından vardım, bir de bu sosyal medyadaki bütün hesapları kontrol ediyorsunuz ya, bu terör yandaşlarının da sosyal medyadaki hesaplarına biraz bakarsanız, söylüyorlar zaten nereyi ne zaman patlatacaklarını. Biz öyle bir hâle geldik ki artık kanıksamaya başladık neredeyse.

Geçen burada, Ankara'da bomba patladığında Meclisteydik biz hepimiz; çok doğru bir hareket yaparak Meclisi kapatmadık, terörün istediği ortamı oluşturmadık ama bugünlerde gelinen noktaya bakıyoruz, en son, bu bomba patladıktan sonraki bu Fenerbahçe-Galatasaray maçının ertelenmesini asla kabul etmiyorum arkadaşlar. O gün maç saat 20.00'de, akşam; saat 12.00'de bomba uzmanları, köpeklerle beraber stadı 5 defa aradılar -orada statta çalışan arkadaşlarımız var bizim- ve hiçbir şey bulunamadı. Maça üç saat kala seyirciler içeri alınmaya başladı, ciddi manada seyirci içeri alındı. Daha sonra, Sayın Vali ihbar aldığını ve bir tehlike olduğunu, bir tehdit olduğunu söyleyerek stadı tekrardan boşaltıyor, iki saat kala. Galatasaray Kulübü de "50 bin kişiyle oynamak varken niye seyircisiz oynayayım?" diye itiraz ediyor, "Biz maça çıkmıyoruz." diyor. Arkasından, Futbol Federasyonu ve Sayın Vali beraber yaptıkları toplantıda "Çok büyük bir tehdit var ve biz maçı erteliyoruz." diyorlar. O anda Sayın Cumhurbaşkanı televizyonda canlı yayında konuşuyordu. Arkadaşlar, biz teröre karşı dik durmak zorundayız, dik durmak zorundayız, terörün istediği ortamı yaratamayız. O anda Sayın Cumhurbaşkanı televizyonda canlı yayında konuşuyor.

MURAT DEMİR (Kastamonu) - O anda değil, bir buçuk saat sonra, bir buçuk saat sonra.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Dinle, dinle!

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ya bir susun Allah'ınızı seviyorsanız, bir şey konuşuyorum ya! Amma seviyorsunuz konuşmayı! Bu anlattığım konu... Önemli bir şeyden bahsediyorum, terörden bahsediyorum ben.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Sen konuş, Genel Kurula hitap et.

MURAT DEMİR (Kastamonu) - Cumhurbaşkanını niye burada anlatıyorsun?

HİKMET AYAR (Rize) - Cumhurbaşkanı sonra konuştu.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, müdahale etmeyelim.

Sayın Sancaklı, siz de Genel Kurula hitap edin lütfen.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Cumhurbaşkanının ne söylediğini söyledim mi ben?

MURAT DEMİR (Kastamonu) - Konuşmasından bahsediyordunuz ya...

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Nereden biliyorsun, müneccim misiniz siz?

METİN AKGÜN (Tekirdağ) - "O anda konuşuyor." diyorsunuz, o andan bahsediyorsunuz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Utanmazlar! Cumhurbaşkanı deyince başladınız cak cak cak! Dinleyin!

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ne kadar saygısızsınız ya!

KAMİL AYDIN (Erzurum) - Onunla yatıp onunla kalkıyorlar zaten.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Cumhurbaşkanı çok güzel bir şey söylüyor, diyor ki: "Terörün gündemine mahkûm olmayacağız." Doğru bir şey söylüyor, dinlemiyorsunuz ki.

HİKMET AYAR (Rize) - Ama o anda demiyor, sonra söylüyor.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ya, o anda demiyor, bir saat sonra diyor. "Terörün gündemine biz mahkûm olmayacağız, terörün istediğini yapmayacağız." dediği anda -yarım saat sonra, yarım saat önce çok önemli değil- koskoca Fenerbahçe-Galatasaray maçı iptal oluyor arkadaşlar. Terörün istediği oldu mu, olmadı mı şimdi? En büyük tepkiler teröre statta verilmiyor mu? Bu statların kapatılmasına niye müsaade ediyorsunuz? "Çok büyük ihbar var, büyük olaylar olacak." Peki, bu ihbarı yapanlar, bu adamlar yakalandı mı? Kamuoyunun hiçbir şeyden haberi yok. Bir olay oluyor, hep aynı şeyler arkadaşlar ya, kanıksamaya başladık biz; bir-iki saat sonra bir açıklama, kınama! Sonra, yeni bir şey çıktı; bu, hemen Twitter'la, Facebook'u ve bu sosyal medya hesaplarını niye kapatıyorsunuz? Bu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı niye kapatıyor? Bırakın, millet ne istiyorsa konuşsun. Yayın yasağını getirin eğer ortada uygunsuz görüntüler varsa.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Olur mu öyle şey ya! Dünyanın her yerinde kapandı ya!

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Terörist propagandasını yapıyor, her türlü şeyini yapıyor, bir şey yapamıyorsunuz.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Saffet Bey, siz devam edin.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Nasıl devam edeyim ya? Ben bir şey anlatıyorum, anlattığım şey de... Türkiye meselelerini anlatıyorum ya.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen ama müdahale etmeyelim.

Sayın Sancaklı, siz Genel Kurula hitap edin.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Arkadaşlar, sizin keyfiniz yerinde galiba, keyfiniz çok yerinde herhâlde!