Konu:18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101'inci Yıl Dönümüne Ve Nevruz Bayramı'na İlişkin İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:59
Tarih:22/03/2016


18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101'inci yıl dönümüne ve Nevruz Bayramı'na ilişkin ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Evet, tarihte yedi düvele karşı bu topraklarda birlikte ve kardeşçe mücadele azim ve kararlılığını gösteren bu büyük milletin tüm evlatları; dili, cinsi, ırkı ne olursa olsun şehadet arzusuyla ve her türlü ayrımı yok edip sadece vatan ve mukaddesat uğruna yiğitçe bir araya gelmişlerdir. Anadolu'nun ve Osmanlı coğrafyasının her bir karış toprağından gelerek son kale Çanakkale'de omuz omuza çarpışmış, bu aziz vatan için canlarını ve kanlarını dün olduğu gibi bugün de gözlerini kırpmadan feda eden aziz şehitlerimizi milletim adına minnet ve şükranla yâd ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Diğer taraftan, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi hedef alan; kaynağı, amacı, adı ne olursa olsun her türlü terör eyleminin ve terör örgütünün karşısında olduğumuzu buradan bir kez daha tüm dünyaya haykırıyorum. Hep beraber, bu insanlık dışı hainliklerin karşısında birlikte olmak mecburiyetindeyiz. Bugün üzülerek hep beraber görüyoruz ki terör dünyanın her yerinde, her an insanlık için en büyük tehdit olmaya devam etmektedir. Dil, din, ırk, renk ayrımı gözetmeksizin insanlığı hedef alan ve insanlığın her türlü değerine saldıran terörü bir kez daha lanetliyorum. Milletimizin huzurunu, ülkemizin güven ve istikrar ortamını bozmayı amaçlayan bu planları hep beraber bozacak kudrette olduğumuza inanıyorum.

Bu duygularla, menfur saldırılarda hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Yine, millet olarak birlik ve beraberliğimizi perçinleyen ve bizlerin bir arada olma sebeplerimizden olan bir Nevruz'u daha idrak ediyoruz. Tam anlamıyla millî birlik ve beraberlik için, Nevruz'un getireceği barış, kardeşlik ve hoşgörüye olan inancımız tamdır. Ayrışmanın değil bütünleşmenin, kavganın değil barışın bayramı olan Nevruz, birlik içinde hayatı paylaşabilme irademiz olacaktır. Tüm yurtta sevginin ve şölen havasının hâkim olduğu nice günler dileğimle milletimizin Nevruz'unu kutluyor, vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa esenlikler diliyorum. Tüm gruplara ve tüm milletvekillerine de teşekkürler ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)