Konu:BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN’İN, CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:2
Birleşim:130
Tarih:02/07/2012


BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN’İN, CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün 2 Temmuz, yani Sivas Madımak katliamının yıl dönümü. Ben, iktidar partisi sözcülerinin bu konudaki samimiyetlerine inanmayı tercih ederim, bunu arzu ederim.

Şimdi, Sivas'ta bu katliamın yıl dönümü olması nedeniyle bulunan Cumhuriyet Halk Partili milletvekili arkadaşlarımı aradım, "Adalet ve Kalkınma Partisinden herhangi bir bakan veya milletvekili bu anma gününde orada mıydı?" diye sordum, bana verdikleri cevap: "Herhangi bir kimse yok." oldu.

Şimdi bakın, eğer siz gerçekten Sivas Madımak'ın bir katliam olduğunu ve bunun bizim tarihimize bir acı olay olarak geçtiğini içselleştirmiş olsaydınız, o acıyı orada vatandaşlarımızla bugün paylaşırdınız. Bunu ifade etmek istedim.

Bir de Sayın Tufan Köse, burada konuşmasını yaparken "intikam evi" kelimesini kullandıktan sonra bir el işaretini de yapmak suretiyle bir dil sürçmesi olduğunu ifade ederek onun bir utanç müzesi olduğunu söyledi. Konuşmasının bitiminde de bunun böyle olduğunu ifade etti. Bu "Utanç müzesine dönüştüreceğiz." cümlesini, bir dil sürçmesini oturup başka taraflara çekmeye, böyle bir acı olayın yıl dönümünde hiç gerek yok.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Hamzaçebi.