Konu:2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Tasarısı Maddelerinin görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:55
Tarih:07/03/2016


2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Tasarısı Maddelerinin görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Sayın Gürer'in, Niğde Tıp Fakültesiyle ilgili olarak sorduğu soruyla ilgili şu anda elimde hazır bir bilgi yok fakat üniversitelerimizin bütçelerini her yıl artan şekilde karşılıyoruz, harcamalarında üniversitedeki genişlemeye bağlı olarak artış meydana geliyor, biz de bütçe imkânları çerçevesinde bunları karşılıyoruz. Niğde Üniversitesiyle ilgili olarak da özel bir sıkıntı varsa ayrıca görüşmek isterim.

Trafik sigortaları konusunda Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek bir açıklama yapmıştı. Şu anda konuşulan sıkıntıları gidermek üzere Hazine Müsteşarlığı bünyesinde bir çalışma yapılıyor, tamamlandığında gerekli yasal değişiklik Başbakanlığa gönderilecektir.

Katma değer vergisi oranları konusunda... Biliyorsunuz, AK PARTİ hükûmetleri döneminde, özellikle düşük ve orta gelirli grupların, ailelerin kullandığı temel tüketim malzemelerinin katma değer vergisi oranları sürekli bir şekilde indirim konusu yapılmıştır. Özellikle sebze, meyve teslimlerinde, gıda ürünleri teslimlerinde, yine eğitim öğretim hizmetleri teslimlerinde, tekstil, konfeksiyon teslimlerinde katma değer vergileri önemli ölçüde indirilmiştir. Hatırlarsanız, en son, yine yem ve gübrede de katma değer vergisi tamamen sıfırlanmıştı.

Emeklilerimizin mali ve sosyal haklarına ilişkin olarak da önemli iyileştirmeler yapıldı. En son, yine geçen sene temmuz ayında ve bu senenin ocak ayında emekli aylıklarımızda da önemli iyileştirmeler yapıldı.

Farklı kaynaklardan yapılan borçlanmalarla ilgili olarak da zaman zaman düzenlemeler yaptığımız bilinmektedir.

Sayın Arslan Suriyelilere harcanan parayla belli ölçüde yatırımların yapılacağını söyledi ve hatta, bir ifade daha kullandı, hakikaten üzüldüm yani "boşuna harcanan para" ifadesi kullanıldı.

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Aynen, doğru.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Yani, gerçekten üzücü bir cümle olduğunu da söylemem lazım. "İnsani yardım" diye herkesin kullandığı bir kavram var; insani yardım evrensel bir cümledir, Türkçe karşılığının da biliyoruz ne olduğunu. Suriyeli kardeşlerimiz oradaki yönetimin meydana getirdiği olağanüstü ve insanlık dışı terör sonucunda ülkelerini terk etmek zorunda kalmışlardır ve Türkiye bu insanlara bağrını açmıştır. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar civarında bir harcama yapılmıştır.

Öncelikle, Türkiye bu harcamayı yaparken hiçbir şekilde bu harcamanın bir başka harcamayla mukayesesini asla yapmamıştır. Bu hepimizin birbirimize karşı bir insanlık borcudur. Dolayısıyla, bu çerçevede bir yaklaşımı da çok doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

Sayın Demir amatör spor kulüplerine ilişkin olarak, amatör spor dallarındaki müsabakalarda sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığına dair değerlendirmelerde bulundu. Tabii ki hem amatör spor hem de profesyonel spor dallarında daha uygun koşullarda faaliyetlerin yürütülmesi noktasında Gençlik Spor Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları var. Fakat, şu anda benim elimde bu konuda bir bilgi yok. İlgili bakanlarımızla da sizin belirttiğiniz hususları kendileriyle ayrıca konuşacağım.

Sayın Tor bu terör örgütünün son dönemde meydana getirdiği olaylar neticesinde zarar gören vatandaşlarımızın zararlarının karşılanması, mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında Hükûmetimiz tarafından yapılan faaliyetler hakkında bir soru sordular. Bu bölgede terör örgütünün meydana getirdiği her türlü sıkıntının üstesinden gelmek için valiliklerimiz, Hükûmetimiz, bakanlıklarımız gece gündüz çalışıyor. Oturdukları yerlerden başka illere giden vatandaşlarımızın oradaki konaklama ihtiyaçlarının karşılanması, barınma ihtiyaçlarının karşılanması, çocuklarımızın, gençlerimizin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık ihtiyaçlarının karşılanması ve o bölgede terör örgütü tarafından meydana getirilen ağır tahribatın yaralarının sarılması için her türlü gayreti gösteriyoruz, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz.

FAHRETTİN OĞUZ TOR (Kahramanmaraş) - Sayın Bakan, ben "vatandaş" demedim; "esnaf" dedim, "esnaf". Anlamadınız...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Tarhan Darıca'da bir kısım kamu hizmet binalarına ilişkin olarak sıkıntıları olduğunu belirtti.

BAŞKAN - Lütfen, sayın milletvekilleri...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - O konuda ben ilgili bakanlıklarla görüşeceğim, bir bilgim yok ama...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)