Konu:2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Tasarısı Maddelerinin görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:55
Tarih:07/03/2016


2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Tasarısı Maddelerinin görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Sayın Tanal muhtarlarımızla ilgili olarak bazı sorular sordular. Öncelikle tabii, ifade etmem gerekir ki muhtarlar hukuki statü olarak BAĞ-KUR'lular, BAĞ-KUR sigortası yatırıyorlar.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Değiştirelim Sayın Bakanım yani değiştirelim bunu.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Ama, şunu da ifade etmek lazım, 2002 ila bugünü mukayese edecek olursak muhtar aylıklarında önemli iyileştirmeler yapılmıştır. En son biliyorsunuz muhtar aylıklarını 1.000 liradan 1.300 liraya çıkardık.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sayın Bakanım, asgari ücretin altında.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Bakın, 2002 yılında 97 lira olan muhtar aylığını şimdi geldiğimiz noktada 1.300 liraya çıkarmış olduk.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Efendim, asgari ücretin altında.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Reel olarak bu dönemde muhtar aylıkları yüzde 335 oranında artırıldı. Tabii ki muhtarlarımızın mali durumları daha da iyileşsin, kendilerine sağlanan imkânlar daha da artırılsın. Hükûmet olarak bu konuda her zaman için tüm çalışanlarımıza, sosyal taraflarımıza, her zaman için hizmetin en iyisini götürmeye çalışıyoruz. Sizin söylediğiniz hususlarla da bakarız, onları da değerlendiririz ama en azından aylıkları konusunda bu dönemde önemli bir iyileştirme yapılmıştır.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sosyal güvenliği ihlal edici değil yani Milletvekili Kanunu bizim lehimize değişmedi mi, onu da değiştirelim.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Oturalım, konuşalım.

İkinci olarak, Sayın Topal, bu YURTKUR'daki öğrencilere ilişkin, yurt imkânları konusunda çalışmalarda yetersizlikler olduğunu söyledi. Bu konuda da biliyorsunuz, YURTKUR, özellikle de son dönemlerde, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde. Tabii ki yeni yurt binalarının yapımı belirli bir süre alıyor. O konuda da çalışmalar devam ediyor ama özellikle son yıllarda çoğunlukla olmak üzere, YURTKUR'un öğrenci barındırma kapasitesi bu dönemde 188 binden 450 bine çıkarıldı. İnşallah, YURTKUR, şu anda yeni bina kiralamaları yapmak suretiyle bu kapasitesini daha da artırmaya devam ediyor. İnşallah, yakın zamanda bu öğrenci barınması konusunda çok daha önemli mesafeler alırız.

YURTKUR'a yerleştirilen öğrencilere ilişkin olarak da şunu söylemek lazım: Bu konuda bir yönetmelik var. Bu yönetmelik uyarınca, öğrenci ve ailesinin sosyal ve ekonomik durumu, öğrencinin yükseköğretim kurumuna girişte aldığı puan, öğrenci ara sınıfta ise yıl sonu başarı durumu dikkate alınarak, YURTKUR tarafından objektif olarak belirlenen ölçütler doğrultusunda değerlendirme yapılarak burs tahsisi yapılmaktadır. Değerlendirme kapsamında, 11 ayrı kurumun sisteminden veri alınmaktadır. Aynı hususlar, yine objektif bir şekilde, öğrencilerin yurda yerleştirilmesinde de uygulanmaktadır.

Sayın Arslan'ın başkanlık sistemiyle ilgili değerlendirmeleri oldu. Yani, saygı duyuyorum ama bu konudaki yaklaşımlarımız Hükûmet olarak belli. Başkanlık sisteminin bu ülkeye hem ekonomik olarak hem siyaseten hem de ülkenin güçlenmesi bakımından önemli katkılar yapacağına inanıyoruz. Bu konuda, inşallah, ülkemiz için hayırlı olan neyse o konuda hep beraber çalışırız.

Sayın Tanrıkulu, bu Şırnak'taki öğrenciler konusunda Millî Eğitim Müsteşarımızı arkadaşlarımız arayacak şimdi. Bu konuda gerekli olan ihtiyaç neyse, o konuda Millî Eğitim Bakanlığından...

MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU (İstanbul) - 543 lise son sınıf öğrencisi Şırnak ve İdil'den, sınava kadar Hasankeyf'e gönderilmişler ama sınav yerleri, işte, Mersin'e çıkmış, Mardin'e çıkmış, Hakkâri'ye çıkmış. Paraları yok, sınav yerine gidecek paraları yok. Dolayısıyla, bunun karışlanması lazım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Tamam, şimdi ben buradan arkadaşlara söyledim, Millî Eğitim Müsteşarımızı arayacaklar, konuyla yakından ilgilenecekler.

MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU (İstanbul) - Teşekkür ederim.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Gaytancıoğlu "Çiftçi ve tüccar esnafa ilişkin yeni bir yapılandırma olacak mı?" şeklinde bir soru sordular. Biliyorsunuz biz hem çiftçimize hem de esnafımıza çok farklı kanallardan her zaman için desteklerde bulunuyoruz hem tarımsal destekleme ödemeleri hem sübvansiyonlu alımlar hem de çiftçilerimize sağladığımız kredi desteğiyle hakikaten tarım sektöründe bu dönemde önemli destekler verildi. Yine, esnafımıza ya faizsiz ya da düşük faizli kredi imkânları sağlandı. Bu konuda da gerçekten önceki dönemlerle mukayese edilemeyecek kadar yeni imkânlar oldu. Şu anda özel olarak bir yeniden yapılandırma konusu gündemimizde yok ama biliyoruz ki seçimden sonra esnafımıza özellikle 30 bin lira faizsiz kredi imkânı sağladık, bu da vatandaşlarımız tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Teşekkür ederim.