Konu:2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:54
Tarih:06/03/2016


2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Maliye Bakanlığı ve bağlı kuruluşları bütçeleri üzerinde söz almış bulunuyorum. Sözlerime başlarken hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bilirsiniz meşhur bir fıkra var. Çok iyi fıkra anlatamam ama bir anlatmayı deneyeyim bakalım, başarabilecek miyim?

LÜTFİYE İLKSEN CERİTOĞLU KURT (Çorum) - Siz başarırsınız Sayın Bakanım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Temel bir ekonomik toplantıya gidiyor. Toplantıda Amerikalı, Avrupalıyla beraber Temel de var. Beraber vergi gelirlerinin dağılımını konuşuyorlar. Amerikalı diyor ki: "Biz çizgiyi çizeriz, geliri havaya atarız, vergi gelirleri sola düşerse halka, sağa düşerse devlete kalır. Devlet harcamasını yapar." Avrupalı diyor ki...

MUSTAFA AKAYDIN (Antalya) - Bu anlatıldı bugün Sayın Bakan.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bu meşhur bir fıkra ya, herkesin bildiği bir fıkra bu.

Avrupalı diyor ki: "Biz daire çizeriz, içine düşen devlete, dışında kalan halka hizmete." Temel'e sıra geliyor. Temel diyor ki: "Siz çok uğraşıyorsunuz. Biz vergi gelirlerini havaya atarız, havada kalan halka, yere düşenin hepsi de devlet harcamalarına." Demin anlatılmıştı, CHP grubu gülmüştü. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bu fıkrada tek anlatmadığım... Bu fıkrada...

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Senin grubun fıkradan anlamıyorsa ben ne yapayım!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bu fıkrada tek anlatmadığım...

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Anlatsan güleceğiz, onu bile anlatamadın!

OKTAY VURAL (İzmir) - Sayın Bakan, bütçeyi de böyle anlatın.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Sayın Bakan konuşuyor, lütfen...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bu fıkrada bir eksiklik var. Yani tamam, bir toplantı olmuş, görüşmeler olmuş ama bu toplantı hangi yıl yapılmış?

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Anlatsan güleceğiz. Okudun.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Söyleyeyim mi? 2002'de yapılmış. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Başka bir yıl olabilir mi? Şimdi, Temel fıkrasından hareketle bakalım gerçekten 2002'de mi olmuş bu, 2015'te mi olmuş? Bunu test edelim, değil mi? Bütçe bunun en doğru adresi değil mi? 2002 yılında toplanan vergi gelirleri 100 lira.

ORHAN KARASAYAR (Hatay) - İyi dinlesinler Sayın Bakan.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Havaya atıyoruz. Havaya attığımızda eğer havada kalan vatandaşa gidiyorsa, kaç lira? Sadece 14 lira. Yani vatandaşın cebinde sadece 14 lira kalıyor, onun hizmetine gidiyor. Şu devlet harcaması dediğimiz faize kaç lira gidiyor? 86 lira gidiyor. Bu fıkra 2002'de olabilir mi? Kesinlikle 2002'de olmuş. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Doğru, aynen öyle.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Peki, gelelim 2015'e. 2015'te Temel aynı toplantıya Amerika'ya gitseydi -gitmiştir mutlaka canım- ne olurdu? Aynı vergi gelirleri 100 lira, atıyoruz bunu havaya, tam tamına 88 lirası halka. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Rıza Sarraf'a...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Dolayısıyla, tam fıkralık bir hayatımız var 2002'de. 2015'te de halkın bütçesi var. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

MEHMET ERDOĞAN (Muğla) - Cengiz'e mi gidiyor, Rıza Sarraf'a mı gidiyor? Kime gidiyor?

KEMAL ZEYBEK (Samsun) - Siz cumhuriyet tarihinde ödenen faizlerin tamamını bir yılda ödüyorsunuz.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Geçen defa anlattım, arkadaşlarım bana ısrar etti, dediler ki: "Ya, bir daha kürsüye geldiğinde şunu bir daha anlat, bazıları anlamıyorlar." Onun için, bir daha anlatacağım. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Geçen sefer anlatmıştım, şu 2002'de meşhur bir bütçe vardı, 119 milyar liralık bir bütçe. Bu bütçeden ne kadar faize gidiyordu? 51 milyar lirası faize gidiyordu, 51 milyar lirası.

KEMAL ZEYBEK (Samsun) - Şimdi kaç lira gidiyor?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Peki, sağlığa ne kadar gidiyordu? 13,5 milyar lira. Eğitime ne kadar? 11 milyar lira. Yatırıma ne kadar? 7,8 milyar lira. Topluyorum üçünü.

OKTAY VURAL (İzmir) - Topla. Kaç?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Üçünün toplamı 32,6 milyar lira.

OKTAY VURAL (İzmir) - Bravo!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Faize kaç gitmişti? 51,7.

Arkadaşlar, Temel fıkrasına uyan bütçe hangi bütçe? 2002 bütçesi.

KEMAL ZEYBEK (Samsun) - Şimdi faizle o giderleri topla bakayım!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Peki, geliyoruz 2016 bütçesine. 2016 bütçesinde 570 milyar liralık bir bütçemiz var. 119 milyar liradan 570 milyar liraya çıkmışız. Peki, bu faize ne kadar gidiyor? 2002'de ne kadardı? 51 milyardı. 2016'da herhâlde bu 100-200'e çıkmıştır değil mi deminki hesaba göre? Hayır, sadece 56 milyar lira faize gidiyor. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Peki, buna karşılık...

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Peki, halka ne gidiyor Sayın Bakan?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bakın, demin söylemiştim, üçünün toplamı -yatırım, eğitim ve sağlık- faizin yanına bile yaklaşamıyordu.

Şimdi geliyorum 2016'ya. Yatırım giderleri 60 milyar lira. Tek başına faiz giderlerinden fazla mı? (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Geliyorum eğitim giderlerine. Kaç lira? 109 milyar lira. Faize harcadığımız paranın 2 katı. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Sağlık giderleri az kalır mı? Sağlık giderleri 95 milyar lira. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Arkadaşlar, üçünü topluyorum, 264 milyar lira yapıyor. Faiz ne kadardı? 56 milyar lira. 56 milyar nerede, 264 milyar lira nerede! (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Dolayısıyla, bu Temel fıkralarını anlatırken tarihini anlatmak lazım, tarih verirse ona uygun olur.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Doğru diyorsun, tarihini anlatmak lazım.

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Devletin borcu ne oldu?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bugün, biliyorsunuz, önemli bir gün arkadaşlar, bugün önemli bir gün.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Halkın borcu ne kadar? Devletin borcu ne kadar?

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Devletin borcu ne oldu? Halkın borcunu söyle!

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Ne kadar yük bindiriyorsunuz?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Değerli arkadaşlar, bugün önemli bir gün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son tabliye atıldı. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Boğaz'ın iki yakasını AK PARTİ iktidarı tekrar bir araya getirdi, hayırlı uğurlu olsun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Peki, söz Boğaz'dan açılmışken şöyle Boğaz'ın bir gerisine gidelim, bakalım, ne var?

ERHAN USTA (Samsun) - Rant var, rant!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Birinci köprü ne zaman yapılmış? Arkadaşlar, birinci köprü 1973'te yapılmış. İkinci köprü ne zaman yapılmış, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü? Rahmetli Özal zamanında, 1988 yılında. 88 yılından sonra 2002'ye kadar hiç Boğaz'ı şöyle birbirine kucaklaştırmışlar mı? Asla. Peki, AK PARTİ ne yapmış? AK PARTİ...

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Kim iktidardı o zaman Sayın Bakan, kim iktidardı?

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - 2016'ya kadar ne yapmış, söyler misin?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, Marmaray Projesi hayırlı olsun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Marmaray Tüp Geçit Projesi... Arkadaşlar, hani demin diyorlardı ya "Ya, yapılanlara teşekkür edilsin." Sonuna kadar teşekkür ediyoruz, Allah yapanlardan hep razı olsun ama başladığın işi bitireceksin. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bitiremediysen o iş senin değildir. Başlamış bir Marmaray, bitirilememiş. Kim bitirmiş onu? AK PARTİ bitirmiş. Dolayısıyla, Marmaray Projesi'nden...

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Banliyö trenlerini daha bitiremediniz, banliyö trenlerini! Halkalı-Sirkeci çalışmıyor dört senedir!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Marmaray Projesi gerçekten Boğaz açısından son derece önemli bir proje.

Yine, Avrasya Tüneli, biz yani...

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Maliye Bakanı seçim konuşması yapmaz Sayın Bakan.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bakın, 88'den bu yana Boğaz'ı birleştiren hiçbir proje yok.

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Maliye Bakanına yakışır bir konuşma yapın!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Biz Yavuz Sultan Selim Projesi'ni bitirmişiz, Marmaray Projesi'ni bitirmişiz; yetmiş mi? Hayır, yetmemiş.

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Hâlâ seçim konuşması yapıyorsunuz!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Şimdi de diyoruz ki: Avrasya Tüneli Projesi'ni yapacağız.

KEMAL ZEYBEK (Samsun) - Kaç para, kaç para? Tamamı kaç lira?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Nedir Avrasya Tüneli? Dünyada bir ilk, tek geçişte tek tünel hâlindeki kara yolu ve metro geçişlerini kapsayan, 3 katlı, büyük İstanbul tüneli; İstanbul'a, Türkiye'ye hayırlı olsun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Değerli arkadaşlar, dedik ya bir Temel fıkrası var, hani zaman zaman konuşulur, "Ya, mega proje olarak Türkiye'ye ne kattınız kardeşim?"

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Kanal İstanbul...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Demin arkadaşlara sordum, "Ya, arkadaşlar, şu 1990'lı yıllarda yapılan projeler var mı? Bir getirin bakalım." dedim, liste aldım.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Daha geri git, daha geri, 60'lara git, 50'lere git.

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Siz gelene kadar bir şey yapılmadı bu ülkede, iyi ki siz geldiniz(!)

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Allah yapanlardan razı olsun.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Aferin sana(!) Bir de 2015'e gel hadi.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Atatürk Barajı 90'lı yıllarda tamamlanmış. Sebep olandan da yapandan da Allah razı olsun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Ama AK PARTİ Hükûmeti dönemlerine baktığımız zaman, mega proje...

ERHAN USTA (Samsun) - Hayır ya, siz yaptınız(!)

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Onu da siz yaptınız(!)

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, AK PARTİ demek mega proje demek, mega proje demek AK PARTİ demek. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Bu dönemde, Ankara-Konya hızlı tren projesi, Ankara-Eskişehir hızlı tren projesi, Ankara-İstanbul hızlı tren projesi... Hızlı tren projeleri mega projelerdir. Kim yaptı? AK PARTİ yaptı. Hayırlı uğurlu olsun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Bu paralar nereye harcanıyor? Millete harcanıyor.

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Kanal İstanbul projeniz vardı, ne oldu Kanal İstanbul?

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Ya, kaç gün oldu sen Bakan olalı ya? Yaptığına bak ya! Maliye Bakanısın ya, paradan haber ver! Ayıp ya!

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Ulaştırma Bakanı mı oldun?

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Maliye Bakanısın, Maliye, hatırlatayım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, meşhur bir Bolu Dağı Tüneli vardı, hatırlar mısınız?

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Yılan hikâyesi, yılan hikâyesi...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Yıllarca "Yok artık canım, bu artık olmayacak. İtalyanlar gitti gidecek, bıraktı bırakacak."

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - "Patates" deyince akla Bolu Tüneli geliyordu.

BAŞKAN - Biraz sessiz olabilir misiniz sayın milletvekilleri.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Ne oldu? Bu projeyi AK PARTİ, kaldığı yerden aldı ve çok hızlı bir şekilde bitirdi.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Seni keşfetmekte çok geç kalmışlar, geçen seçimlerde Bakan olsan daha iyi olurmuş! İyi siyaset...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Meşhur bir Karadeniz Otoyolu Projesi vardı. Ne oldu? AK PARTİ geldi, masaya yumruğunu vurdu ve o projeleri tamamladı. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Dolayısıyla, mega projeler anlamında baktığımız zaman, AK PARTİ döneminde her anlamda... Havalimanlarını saysam herhâlde sürem yetmez, o kadar çok havalimanı projesi yaptık ki.

HÜSNÜYE ERDOĞAN (Konya) - Biliyorlar, biliyorlar.

LÜTFİYE İLKSEN CERİTOĞLU KURT (Çorum) - Biliyorlar Sayın Bakanım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Yok, bilmiyorlar arkadaşlar; o kadar söylüyoruz, söylüyoruz; bilmiyorlar.

Sonra, arkadaşlar, bu ülkede taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyoruz. Herkes bürokratik olarak da siyasette de şerefiyle, namusuyla bunu yapıyor. Kimsenin şerefinde, namusunda değiliz. Hepimizin zaten yapması gereken, şerefimizle, namusumuzla bu işleri yapmak değil mi? Bu bir meziyet mi? (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Bir de, bilirsiniz, bir ülkede büyürsünüz. 90'lı yıllarda bu kadar büyüdük, 2002'den sonra bu kadar büyüdük diye mukayeseler yapılır. Ama o büyüme acaba nasıl bir büyüme, o büyümenin içinde ne var, o büyümenin içerisinde yatırım mı var, krizler mi var?

Bakın, 1990'lı yıllar boyunca...

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Rıza Zarraf, Rıza Zarraf, altın, Rıza Zarraf var.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bakın, dinleyin, bu çok önemli arkadaşlar, bunları öğrenin.

1990'lı yıllar boyunca Türkiye'de kamu yatırımlarının ortalama bitirilme süresi yaklaşık on yıldı. Yani bir kamu yatırımına başlayacaksınız... İşte, mesela, rakamları vereyim: 1998'de 10,4; 1999'da 10,2; 1996'da 11,9 yani bir projeye başlıyorsunuz... Allah yardım etsin memlekete, o zaman zaten hiçbir iktidarın ömrü iki yıldan fazla değildi ki. Dolayısıyla, bir kamu yatırımı ortalama on yılda bitiriliyordu. Peki, AK PARTİ iktidarı geldi, ne oldu? Arkadaşlar, şu anda kamu yatırımlarının ortalama bitirilme süresi dört yıl. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Haydarpaşa-Pendik bitmedi, Haydarpaşa-Pendik. Sayın Bakan, Haydarpaşa-Pendik Demiryolu yapılmadı.

ERHAN USTA (Samsun) - Ne zaman başladı programlar?

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Biz başlattık, onu da söylesene, o projeleri kim başlattı, bir söyle bakalım?

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Dört yıl oldu, Haydarpaşa-Pendik Demiryolu...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, burada yine gündeme getirildi. Hani 2002'ye geldiğimizde bu ülkenin...

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Kim başlattı söylesene, "Allah razı olsun." diyordun. Ne zaman başladı?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Başlatana Allah razı olsun da bitiremeyene de yazıklar olsun, ne diyeyim yani. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Ayıp ayıp! Kimin başlattığını da söylesene...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Biz başlanıp da bitirilmeyeni bitirdik. Yenilerine de başladık, başladığımız gibi de bitirdik arkadaşlar. Açılış töreni yapıyor muyuz, hep kurdele kesiyoruz.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Kaç tane, kredi kartından yatan insan var hapishanelerde?

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Cengiz İnşaatın borcunu sildin mi, silmedin mi, bunu açıkla bakalım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Eskiden siyaset kurumu temel atma törenleriyle bilinirdi, bol bol temel atma törenleri yapıldı. AK PARTİ iktidarları döneminde temel atma törenleri mi yapılıyor, yoksa kurdeleler mi kesiliyor? (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Cengiz İnşaat, Cengiz...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Şimdi, arkadaşlar, sosyal güvenlik sistemiyle ilgili...

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ya, çok bereketli bütçeler bunlar, on dört senedir maşallah, bereketli bütçeler bunlar, maşallah. On dört yıldır... Bir daha yapalım, bir on beş yıl daha yapalım, elli yıl daha yapalım bütçe...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Ya, arkadaşlar oradan laf atacaklar, siz laf atmayın. Atmıyorlar artık, sustular. (AK PARTİ sıralarından alkışlar, CHP ve MHP sıralarından gürültüler)

Değerli arkadaşlar, sosyal güvenlik açıkları bu ülkede her zaman...

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Altmış yıl daha yapalım, elli yıl daha yapalım bütçeleri.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, sükûnetinizi muhafaza edin lütfen.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, sosyal güvenlik açıkları... Değerli arkadaşlar, bakın, 2002'ye gelirken ülkeyi uçurumun kenarına getiren birkaç faktör vardı. (CHP ve MHP sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, duymuyorum Sayın Bakanı, ciddiyetimizi koruyalım lütfen.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bunlardan bir tanesi kamu bankalarıydı, bir tanesi de sürdürülemez sosyal güvenlik açıklarıydı. Doğru mu? Doğru, hepimiz bunu biliyoruz.

MEHMET ERDOĞAN (Muğla) - Bugün ne kadar açığın var?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Burada bugün sosyal güvenlik açıklarıyla ilgili bazı sözler ifade edildi. Doğru, 2016 yılında Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak aktarmaların, transferlerin toplamı 102 milyar liradır, 2002 yılında bu 11 milyar liradır. Bu, sosyal güvenlik açıklarının daha da arttığı anlamına gelmez, tam tersine sosyal devleti, sosyal güvenlik uygulamaları bağlamında daha derin bir şekilde hayata geçirdiğimizi gösterir.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Vay be! Birinci kısmını da söylesene, kamu bankalarını da söyle! Kamu bankalarını da siz kurtardınız!

BAŞKAN - Sayın Günal...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Nitekim, rakam vereyim de dinleyin arkadaşlar, 2002 yılında Sosyal Güvenlik Kurumunun mali disiplinini açık finansmanıyla ölçersiniz, "Bu kurumun açık finansmanı ne kadardır?" diye. 2002 yılında Sosyal Güvenlik Kurumunun açık finansmanının millî gelire oranı yüzde 2,6 yani millî gelirin 2,6'sını sosyal güvenlik açığına veriyormuşuz. Peki, geldik 2016'ya. Şu anda Sosyal Güvenlik Kurumunun açık finansmanı kaça düştü? 0,5 yani yüzde 1'in altında. Arkadaşlar, mali disiplin budur, bütçe disiplini budur.

Peki, hem bunu düşürdük aşağıya hem de bu kadar rakam niye yukarıya gitti? Bir tane kalem söyleyin de buradan bir ders çıkaralım. Yıllardır söylenir "İş gücü üzerindeki maliyetleri azaltalım, iş gücünün maliyetlerini azaltalım ki işletmelerimiz daha rekabetçi olsun." diye. Biz 2008 yılında sosyal güvenlik primlerinde 5 puan indirime gittik. Niye? Bizim işletmelerimizin sosyal güvenlik yükleri azalsın diye. Arkadaşlar, şu söylediğiniz 102 milyar liranın içinde sadece bunun rakamı 22 milyar lira. Bugün biz Sosyal Güvenlik Kurumunun alması gereken 22 milyar liralık bir primden vazgeçiyoruz. Niye vazgeçiyoruz? Yeter ki işletmelerimiz üretsin, yatırım yapsın, ihracat yapsın, daha rekabetçi olsun diye. Dolayısıyla, burada yapılan faize gitmiyor arkadaşlar.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Yandaşlara gidiyor, yandaşlara.

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Cengiz İnşaata.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bakın, faize giden bir şey yok, hepsi vatandaşa gidiyor, vatandaşın cebine gidiyor, vatandaşın hastanesine gidiyor, vatandaşın okuluna gidiyor, vatandaşın üniversitesine gidiyor.

Kamu sağlık harcamaları, AK PARTİ hükümetleri döneminde ciddi anlamda arttı. Doğru, artırmamız lazım çünkü 2002 yılında sağlığa insanlar zaten erişemiyordu ki, ilacına erişemiyordu ki.

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Türkiye'de bir sürü insan hastaneye gitmeden ölmüştü...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Şimdi hastanesine de erişiyor, ilacına da erişiyor, ilacını da alıyor, konforlu yataklarda yatıyor, tek kişilik odalarda kalıyor. İnsanlar hep beraber diyorlar ki: "Bu ülkeden, bu devletten, Recep Tayyip Erdoğan'dan, Ahmet Davutoğlu'ndan Allah razı olsun." Allah milletimizin dualarını artırsın (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Özel oda anahtarları başhekimin cebindeydi.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Yine, benim de altına imza atacağım meşhur bir laf vardır, bugün de burada söylendi: Bir ülkede dalkavukluğun sağladığı çıkar dürüstlüğün çıkarından fazla olursa o ülke batar. Altına imza atıyorum, altına imza atıyorum. [(AK PARTİ sıralarından alkışlar; MHP ve CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar(!)]

Arkadaşlar, o batan ülke var ya, batan ülke... Gene fıkranın yarısını dinlediler, gene sözü yarıda aldılar.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Tabii, tabii.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - O batan ülke, 2002'deki ekonomisiyle Türkiye ekonomisiydi. Niye? O dönemde IMF'ye olan borç 24 milyar dolardı. Batan ülke ne, hangi zaman?

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Kaç tane banka TMSF'ye gitmişti?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Dolayısıyla bu söz... Şu dalkavukluk dediğiniz şeyin en âlâsını sizin dönemlerinizde gördü bu ülke.(AK PARTİ sıralarından alkışlar, CHP ve MHP sıralarından gürültüler)

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Kimin kime dalkavukluk yaptığını herkes biliyor Sayın Bakan. Kimin kime dalkavukluk yaptığını görüyor herkes.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Ne oldu? 2013 yılı geldi arkadaşlar, IMF'ye olan borç ne oldu? Koca bir sıfır, koca bir sıfır. Artık bu ülkenin IMF'ye bir kuruş borcu yok. Tam tersine, şu anda IMF'den alacağımız var arkadaşlar, alacağımız var.

ERTUĞRUL KÜRKCÜ (İzmir) - Dünyaya 400 milyar dolar borcu var.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Bu Temel'in fıkrası boşa anlatılmıyor, buna dikkat etmek gerekiyor.

ALİM TUNÇ (Uşak) - Sayın Bakanım, KEY ödemeleri ile nemalar da vardı.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, geçmişin tüm borçlarını ödedik, banka batıklarının bu ülkeye maliyet olarak getirdiği bütün yükleri ödedik, vatandaşımıza hizmet bütçesi ürettik.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Tabii, tabii kamu bankalarını da siz kurtardınız değil mi? Orayı niye söylemiyorsunuz? Bir maddede "Kamu bankaları" diyordun Sayın Bakan.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Değerli arkadaşlar, sözlerimin hiçbir yerinde herhangi bir vekilimize, herhangi bir gruba dönük özel bir cümle yok. Hep meşhur laflardan hareketle söylüyorum.

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Yok artık.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, bir ülkede eğer kayıt dışı ekonomiyi aşağıya getirebiliyorsanız o zaman o ülkede sağlıklı bir vergi toplayabilirsiniz. Kim ne derse desin, demin bir uluslararası kuruluş raporundan bahsedildi.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Kaç defa değiştirildi?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Ben de söyleyeceğim. Ben de söyleyeceğim.

Bugün kayıt dışı ekonomi olarak baktığımızda, bugün işçilikte, kayıt dışı ekonomide yaklaşık yüzde 50'lerden yüzde 30'lar seviyesine geldik.

MEHMET ERDOĞAN (Muğla) - Ayakkabı kutularındaki para da kayıtlı mı Bakan?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Dolayısıyla, kayıt dışı ekonomi AK PARTİ hükûmetleri döneminde son derece iyi noktalara gelmiştir.

Arkadaşlar, sözlerimi toparlayacak olursam -başta da söyledim- AK PARTİ hükûmetleri iktidara geldiği ilk andan itibaren sadece ve sadece halkın bütçesini yapmaya çabalamıştır. Vatandaştan topladığı her kuruşun vergisini hesap ederek "Vatandaşa hizmeti daha fazla nasıl götürebilirim?" onun gayreti içerisinde olmuştur.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Bir de o toplamadıklarını söylesene. Toplamadığın vergileri de söyle.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Zaten bugün herkes, içeride dışarıda, arkadaşlar herkes şunu söylüyor: Türkiye'de bugün ekonomide gelinen nokta, bütçe disiplininde gelinen nokta herkesin takdir ettiği bir seviyededir.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Sildiğin vergileri niye söylemiyorsun?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Dolayısıyla, biz isteriz ki... Arkadaşlar, bu bir bayrak yarışı, ne yapalım, bayrağı nereden devraldıysak o aldığımız bayrağı ileriye taşıyacağız.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Milletten devraldık, milletten.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Siz bayrağı geride bıraktıysanız sizin bayrak... Olimpiyatlarda bayrak yarışı var ya, tam bir bayrak yarışı.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Bayrak yarışında takım arkadaşı satılmaz!

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Ne yapalım, bizim aldığımız noktada diğer ülkelerin çok gerisindeydiniz, biz aldık onu ileriye taşıdık, daha ne istiyorsunuz?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - 2 Kasımda milletin raporu ne yazıyor? Ne yazıyor? 2 Kasımdaki rapor ne diyor?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Arkadaşlar, teşekkür etmek sadece bize değil, size de düşer. Siz de AK PARTİ hükûmetleri döneminde yapılan hizmetlere teşekkür edin. Ne var bunda? Ne var bunda? (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Milletin raporuna bakın, 2 Kasımda ne yazıyor? "Yüzde 49,5" diyor milletin raporu.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Dolayısıyla, biz yapılan her şeye teşekkür ediyoruz. Yapmamız lazım. Siyaset demek millete hizmet üretmek demek. Biz, bugüne kadar bu gayret içinde olduk. İnşallah, bu çabamıza bundan sonra da devam edeceğiz.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - İnşallah sen de Maliye Bakanı olursun da...

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Devamla) - Sözlerimi tamamlarken hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)