Konu:Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un 118 sıra sayılı 2016 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile 119 sıra sayılı 2014 Yılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın birinci tur görüşmelerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:46
Tarih:27/02/2016


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un 118 sıra sayılı 2016 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile 119 sıra sayılı 2014 Yılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın birinci tur görüşmelerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Süreyi yeniden başlatabilir misiniz.

BAŞKAN - Sayın Yarkadaş, buyurun Allah aşkına ya, yeni bir polemik başlatmayın.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Hayır ama gitmiş süre.

Ben AKP'nin iki sayın bakanını dinlerken 1990'lı yıllara döndüm ve aklıma Süleyman Demirel geldi. Güneydoğuda ne zaman bir gazeteci katledilse Demirel onlar için, "Bunlar gazeteci değil, gazeteci kılığındaki militanlar." derdi, AKP de şimdi aynı zihniyetle "Bunlar gazeteci değil." diyor.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) - Demirel nasıl cevap verecek buna?

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Rojda Oğuz Facebook'ta yaptığı bir paylaşımdan dolayı tutuklandı, Van'da 9 Ocak 2016'da. Erol Zavar 2000 yılından beri... (AK PARTi sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - İsim vermeyecektiniz hani Sayın Yarkadaş?

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - ...kanser hastası hâlâ cezaevinde. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, müdahale etmeyelim lütfen.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Diyarbakır Sur'da Mazlum Doğan, sokak arasında süren bir çatışmada "Fatma Ateş" adlı yaşlı bir kadını kurtarırken polis tarafından gözaltına alındı ve tutuklandı. Gaziantepli gazeteci Nazım Taştan Facebook'ta yaptığı haberlerden dolayı tutuklandı.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Ne haberi yaptı, onu söyle.

ORHAN KIRCALI (Samsun) - Ne haberi yaptı, ne haberi, onu söylesene. Niye kamuoyunu yanıltıyorsun? Ne haberi yaptı?

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Diyarbakır'da bir toplumsal eylemi izleyen JİNHA muhabiri...

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - CHP terörü savunuyor!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - ...Beritan Canözer -bunu dinlerken utanacaksınız- polis tarafından fazla heyecanlı olduğu gerekçesiyle göz altına alındı ve tutuklandı.

İBRAHİM AYDEMİR (Erzurum) - Yalan söylüyorsun, yalan söylüyorsun!

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - CHP terörü savunuyor!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Şimdi, bütün bunları görmezden gelip "Onlar gazeteci değildi." demek insanların aklıyla alay etmektir. Hidayet Karaca'yı zaten saymıyorum, o sizin eski arkadaşınız, neden tutuklandığını mahkeme de henüz kendisine söyleyemediği için ben de söyleyemiyorum.

ZEHRA TAŞKESENLİOĞLU (Erzurum) - Sizin arka bahçeniz yani.

MEHMET METİNER (İstanbul) - Sizin arkadaşınız.

AHMET UZER (Gaziantep) - Sizin arkadaşınız.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Her türlü vicdansızlığı savunmak zorunda değilsiniz. Elinizi vicdanınıza koyun, bu insanların neden tutuklandığını görün, Süleyman Demirel'li yıllarla Türkiye'yi yönetmeye çalışmayın.

TRT meselesine gelince... TRT'de yirmi beş günlük canlı yayında AKP'ye otuz saat, Erdoğan'a yirmi dokuz saat, CHP'ye sadece beş saat verilmiş. İşte sizin adaletiniz bu, bu kadar. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)