Konu:İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın Yaptığı Açıklamasındaki Bazı İfadelerine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:45
Tarih:26/02/2016


İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Şimdi, efendim, ben HDP'nin geleneğinden gelen siyasi hareketlerin demokratik özerklik diye bir programları olduğunu söyledim. Bu gayet normal. Bizim ülkemizde federasyonu savunan partiler var. Yani, bunu söylemenin ne şeyi var anlayamadım. Buradan yorum yaparak ve HDP'yi herhangi bir müzakereye falan davet etmiş değilim.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Tutanak burada, tutanak.

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Tam tersine, ben çok açık, altını çizerek, eğer HDP müzakere gibi bir şeyi hedefliyorsa bunun yolunun bu hendekler meselesinde doğru bir tavır almasından geçtiğini söyledim ama Sayın Oktay Vural benim niyetimi okuyor.

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Tutanağı oku, tutanağı!

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Yani, ben, bakın, işte, ne güzel, HDP'nin programında demokratik özerklik var...

KAMİL AYDIN (Erzurum) - Tutanak ortada, tutanak. Uydurma!

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Bunu bir eleştiri olarak söylüyorum ben HDP'ye, diyorum ki: "Arkadaşlar, sizin siyasi programınızda demokratik özerklik var ama siz KCK'nin söylemi olan, KCK'nin hedeflediği bir programla karşımıza çıkıyorsunuz, bu doğru bir tavır değil."

OKTAY VURAL (İzmir) - Ha "Demokratik özerklikle gelin." diyorsun.

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Söylemek istediğim bu ama şunu da ifade etmek istiyorum, Sayın Oktay Vural'la bu polemiğin asıl sebebi şudur, burada bütün Meclis de bilsin...

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Masaya dönmenin yolunu gösteriyorsunuz.

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Lütfen dinleyin!

Joe Biden'le görüşen bütün partilerden -MHP hariç- milletvekillerinin arasındaydım, HDP'den, Cumhuriyet Halk Partisinden arkadaşlarımız vardı.

KAMİL AYDIN (Erzurum) - MHP kabul etmedi, "hariç" değil.

ORHAN MİROĞLU (Mardin) -Sayın Oktay Vural talihsiz bir açıklama yaptı, "Görüşmecilerin düşük profilli olması nedeniyle ben Biden'le görüşmedim." dedi. Ben de bunun üzerine bir yazı yazdım ve doğrusu sitem ettim. Yani, belli ki o yazımı hiç unutmamış Sayın Oktay Vural.

KAMİL AYDIN (Erzurum) - Tutanakta onlar yok, tutanakta!

ORHAN MİROĞLU (Mardin) - Ben yine kendisiyle ilgili aynı şeyi söylüyorum. Türk milliyetçiliği üzerine, evet, epey kafa yormuş biriyim ama Sayın Oktay Vural'ı ne bir makalesi ne de özgün bir düşünüşüyle bu Türk milliyetçi tarihinin içerisinde göremiyorum, kusura bakmasın, göremiyorum ne yapayım, gayret etsin belki görürüm.