Konu:Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın Sataşma Nedeniyle Yaptığı Konuşması Sırasında Şahsına Tekraren Sataşması Nedeniyle Konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:31
Tarih:21/01/2016


Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında şahsına tekraren sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Değerli arkadaşlar, siz rahatsız olsanız da ben gerçekleri söylemeye devam edeceğim. Güzel üslubuyla Sayın Çakır diyor ki: "Ölümler üzerinden nemalanmamak lazım." Katılıyorum, ölümler üzerinden nemalanmamak lazım. Asla ve asla şehit askerlerimizin, polislerimizin tabutunun başına geçip de konuşmamak lazım; böyle, tabutun başına geçip de nutuk atmamak lazım.

HASAN TURAN (İstanbul) - Siz gitmiyor musunuz? Daha yeni söyledin, "Gaziyi ziyarete gittim." diye.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, Osmaniye'nin bir köyünde bir ana şöyle söylüyor, diyor ki: "Eğer bu bir savaşsa kadın-erkek, çoluk çocuk, engelli, gidip savaşalım. Eğer bu savaş değilse benim yavrum niye ölüyor?" Bunun cevabını arıyoruz biz; "Benim yavrum niye ölüyor?" Bunun cevabını arıyoruz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Değerli arkadaşlar, bakın, siz bundan rahatsız olsanız da ölen polislerin, ölen askerlerin sorumlusu siyasi iktidardır. Bakın, geçtiğimiz hafta Çınar'da emniyet müdürlüğüne, lojmanlara kocaman bir kamyonla bomba yüklü araç saldırıyor...

HASAN TURAN (İstanbul) - Kim yaptı, kim?

VELİ AĞBABA (Devamla) - ...binanın yarısı aşağıya gidiyor, Malatyalı Hasan dayımın gelini bir kat aşağıya düşüyor, cesedi bir gün sonra bulunuyor.

NECDET ÜNÜVAR (Adana) - Yapanı söyle.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bunun sorumlusu kim? Ben miyim bunun sorumlusu? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Değerli arkadaşlar, Hükûmetin görevi... Şimdiye kadar göz yummuşsun, şimdiye kadar flört etmişsin PKK'yla... (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ORHAN DELİGÖZ (Erzurum) - Ne demek flört etmek.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Flört etmişsin, flört, flört; flört etmişsin. El ele, kol kola vermişsin flört etmişsin; tedbir almamışsın, iş makinenle hendek kazdırmışsın, ağır silahlar gelmiş, ağır silahların gelmesine izin vermişsin, şimdi hâlâ konuşuyorsun bunun sorumlusu!

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Ağbaba, Osmaniyeli teyzenin dediğini anladık, siz ne diyorsunuz siz?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Orada PKK yığınak yapmışsa sorumlusu sensin. Eğer orada askerler öldürülüyorsa, roketlerle gece yarısı evlere saldırı düzenleniyorsa, kusura bakma, bunun sorumlusu siyasi Hükûmet, orada oturan Sayın Bakan. Bunun sorumlusu sizsiniz arkadaşlar, kızsanız da bozulsanız da. Ölen askerlerin, Malatya Günedoğru köyünde yoksul, gözleri görmeyen Hasan amcanın oğlunun, gelininin ölümünün sorumlusu sizsiniz! (CHP sıralarından alkışlar)

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)