Konu:Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın Sataşma Nedeniyle Yaptığı Konuşması Sırasında Şahsına Sataşması Nedeniyle Konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:31
Tarih:21/01/2016


Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) -Sayın Başkan, çok teşekkür ediyorum.

Sayın Çakır diyor ki: "Asker, polis ne yapsın, ülkeyi savunmasın mı?" Mutlaka savunmalı yani bunda hiç kuşku yok. Ancak, değerli arkadaşlar, bakın, bu süreç içerisinde üç yıl önce biz bu kürsüden yine ifade ettik, dedik ki: "Bir süreç başlatıyorsunuz, kan akmayacaksa biz bu sürece kredi vermeye hazırız." dedik. Ancak, bu çözümün adresinin Meclis olduğunu söyledik, "Gizli pazarlıklar içerisinde olmayın." dedik ama maalesef siz bunların hiçbirini dinlemediniz.

Bakın, şimdiye kadar geçtiğimiz dönemlerde çok farklı konuşuyordu bu grup. Aynı grup, özellikle 2013 sonrasında çok farklı şeyler söylüyordu. Biz "Görüşmeler yapılacaksa meşru zeminlerde olsun." diyorduk ama siz maalesef algı yaratarak, isimleri değiştirerek çeşitli yerlerle görüştünüz. Ne diyordunuz: "Kandil'le görüşüyoruz." Aslında Kandil'le görüştüğünüz dağ değil, konuştuğunuz dağ değil, dağla konuşulmaz. Konuştuğunuz kim? Oradaki PKK'lılar. Veya ne diyordunuz: "Biz İmralı'yla görüşüyoruz." Allah aşkına, hiç insan adayla konuşur mu? Kimle konuşuyorsunuz? Orada sizin muhatabınız, birlikte flört ettiğiniz Öcalan'la konuşuyordunuz. Bu süreçte yaptığınız şey bu.

Şimdi, biz diyoruz ki, bakın, küçük bir örnek: Iğdır'da 13 polis gündüzün ana caddede bir bomba patlatılarak katlediliyor.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Tarafını seç Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Devamla) - 13 gencecik polis... Şimdi, bunun sorumlusu kim Allah aşkına, ölen polisler mi? Bunun sorumlusu siyasi irade değil mi, Hükûmet değil mi, ülkeyi ben mi yönetiyorum.

EBUBEKİR BAL (Diyarbakır) - PKK'lılar, PKK'lılar.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Tarafını seç Veli Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Devamla) - MİT'i görmüyor, polisi görmüyor; ne olacak, kim sorumlu? (CHP sıralarından alkışlar)

EBUBEKİR BAL (Diyarbakır) - Yanlış adres gösterme, PKK'lılar...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sorumlusu sizsiniz arkadaşlar, sorumlu sizsiniz. Orada katledilen bakın, sizin umurunuzda olmayabilir.

EBUBEKİR BAL (Diyarbakır) - Yüreğin varsa "PKK'lılar" de.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sizin umurunuzda olmayabilir, yakınlarınızda polis olmayabilir, asker olmayabilir, onlar bizim umurumuzda. Onların öldürülmesinin siyasi sorumlusu sizsiniz diyorum. Ya, 13 polis, sadece küçük böyle... 13 polis, bombayla katlediliyor "Sorumluluğum yok." diyorsun. Sen nesin, bostan korkuluğu musun? (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Hükûmetsin, gereğini yapacaksın! Sen bostan korkuluğu musun? Türkiye'nin her yerinde kan akıyor, sesin çıkmıyor, burada bağırıyorsun CHP'lilere. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

EBUBEKİR BAL (Diyarbakır) - Sen "PKK" desene!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Konuşma, sorumluluğunu bil! Hükûmetsin, bostan korkuluğu değilsin sen!