Konu:Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı Ve Teklifi Münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:31
Tarih:21/01/2016


Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, polislerin ek göstergesi mutlaka artırılmalıdır, maaşları mutlaka düzenlenmelidir ancak önce polislerin yaşam hakları güvence altına alınmalıdır.

Değerli arkadaşlar, bugün, geçtiğimiz hafta Çınar'da evinde yatarken bombalı araçla saldırıya uğrayan polis memurlarını ziyaret ettik. Öncelikle, bu saldırıyı yapanları şiddetle kınadığımı, lanetlediğimi ifade etmek istiyorum. Gece yarısı polis lojmanında evinde çocuklarıyla uyurken yapılan saldırı sonucu, uyuyan bir baba-kız ve bir polis memurunun eşi şehit düşüyor.

Değerli milletvekilleri, bugün, GATA'da yaralı polislerle ve aileleriyle görüştüm. Bunlardan birisi de Malatyalı bir polis memuru, ismi Cengiz Başaran. Maalesef, Sayın Bakan, Cengiz Başaran da bir fizik öğretmeni, atanamayan bir fizik öğretmeni. Atanamadığı için gidiyor, polis oluyor ve eşi orada şehit oluyor. Cengiz Başaran gece yarısı mesaiden çıkınca eve geliyor, evde 2 yaşındaki oğlu Yiğit'e sarılıyor, öpüyor ve o anda saldırı gerçekleşiyor. Birkaç dakika sonra, kendisi kurtuluyor, eşini arıyor, eşini bulamıyor; ikinci gün, on iki saat sonra enkazın altından eşinin cansız bedenine ulaşılıyor.

Orada görüştüğüm yaralı polisler, aileler AKP'nin üç yıl önce Meclisten gizleyerek, Kandil'le görüşerek, adayla görüşerek başlatmış olduğu sözde barış süreci sırasında PKK'nın ilçelere, illere yığınak yaptıklarını söylüyor, bunları yetkililere ilettiklerini söylüyor ancak hiçbir tedbir alınmadığını da ifade ediyorlar. Devlet sadece izlemekle yetinmiş.

Değerli arkadaşlar, eskiden polis, asker dağda çatışmada ölüyordu, şimdi sokakta, alışveriş yaparken, evde yatağında öldürülüyor. 7 Hazirandan bu yana 200'den fazla polis şehit oldu. Bingöl'de Emniyet Müdürü öldürüldü, failleri ortada yok. Yine, Suruç olayından sonra 2 polis memuru gece yarısı evinde alçakça katledildi, failleri ortada yok.

Yine, değerli arkadaşlar, bakın, Iğdır'da şehrin göbeğinde 13 gencecik fidan polis yola döşenen bombalar sonucu katledildi. Arkadaşlar, dikkatinizi çekiyorum, ana caddeden polis aracı geçerken bomba patladı, 13 gariban, fakir, yoksul çocuğu polis memuru öldürüldü. Bakın, memlekette sokağa su borusu döşersiniz herkesin haberi olur ama yola bomba döşeniyor, Hükûmetin haberi yok.

Değerli arkadaşlar, bakın, değerli milletvekilleri, yüzlerce polis, asker göz göre göre katledildi. MİT'in haberi var mı Iğdır'da döşenen bu bombalardan? MİT'in haberi yok.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Var, var, MİT'in de haberi var.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Çünkü MİT'in daha önemli işleri var. MİT, Twitter'dan, Facebook'tan Cumhurbaşkanına hakaret eden 14 yaşında, 15 yaşında veya Facebook'tan "beğen" butonuna basan gençleri takip ediyor. Maalesef, MİT bu görevleri yapacağına, yola bomba döşeyenleri arayacağına CHP'li milletvekillerini dinliyor. Değerli arkadaşlar, hatta, seçim döneminde MİT, döşenen bombaları araştıracağına, AKP adayları -geçmişte kol kola girdiğiniz- "paralelci" mi, değil mi, onu araştırıyor, MİT'in en önemli görevi maalesef bu oldu.

Fakir fukara çocukları ölüyor, sıvasız evde yetişen çocuklar ölüyor. Değerli arkadaşlar, bunu yüzünüze söylemek istiyorum: Ölen polislerin, askerlerin sorumlusu sizsiniz. Bu konuda tedbir almadınız, maalesef, hâlâ her yerde kan akmaya devam ediyor.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Tarafını seç, tarafını.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, ağır iş makineleriyle hendekler kazılıyor, "Haberim yok." diyor. Kimi suçluyorsun? Suçlu sensin.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Tarafını seç.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Suçlu sensin Ramazan Can, suçlu sensin; suçlu tedbir almayan Hükûmet. Üç yıldan beri, üç aydan beri tedbir alamıyorsun, kimi suçluyorsun? Ölen polis mi suçlu? Suçlu sensin, suçlu Hükûmet, suçlu sizsiniz değerli arkadaşlar. (CHP sıralarından alkışlar)

Bakın, değerli arkadaşlar, Türkiye'nin her yanında oluk oluk kan akıyor, bugün bir mesele konuşuyoruz, Başbakanın yanında bin polis, Cumhurbaşkanının yanında 2 bin polis, sayın bakanı yüzlerce polis koruyor; ölüde polis, diride polis, paraya geldi mi "Polise yok." Değerli arkadaşlar, polisin kendisi fakir, anası fakir, babası fakir, bırakın çocukları da fakir olmasın. Bakın, eğer gösterge 3000'de kalacaksa yapmayın. Polisler öyle diyor "3000'de kalacaksa yapmayın." Yapmayın arkadaşlar. Ne fark ediyor? Dilenciye para mı veriyorsunuz? Yapacaksanız 3600 yapın, polis de biraz rahat etsin. Tekrar söylüyorum, eğer 3000 yapmayacaksınız lütfen bunu yapmayın, polisleri kandırmayın. Polisi ölüme gönderirken iyi, paraya geldi mi yok. Maalesef, sadece para size çalışıyor, fakir fukara çocuklarına çalışmıyor.

Lütfen, ek göstergeyi 3600 yapın diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)