Konu:Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı Ve Teklifi Münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:30
Tarih:20/01/2016


Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, 2'nci madde, ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin, sadece basit usulde tespit edilen kazançlarından 8 bin Türk liralık kısmından vergi alınmamasını sağlamaktır. Değerli arkadaşlar, bu tamamen esnafla dalga geçmektir, esnafı alaya almaktır. Bakın, bunun maliyeti sadece aylık 100 lira esnaftan vergi almayacaksınız. Bu, çokça oy aldığınız, çokça övündüğünüz esnafa hakaret etmektir. Lütfen, bu maddenin bizim söylediğimiz şekilde değiştirilmesini sağlayın.

Değerli arkadaşlar, zaten Türkiye'de, AKP döneminde bir AVM çılgınlığıyla ve bir AVM terörüyle esnaf kalmadı. Bakın, kendi ilim, seçim bölgem Malatya'dan birkaç örnek vermek istiyorum: Malatya'da, geçtiğimiz dönemlerde, geçtiğimiz yıllarda esnaf olmak itibarlı bir işti. Esnaf olan insan çocuğunu okutur, evine ekmeğini götürür, mahallede itibar görürdü. Eskiden esnaf olmak kız isterken de önemli bir şeydi, bir yere referans olmak için de esnaflık iyi bir şeydi. Ancak, maalesef son dönemlerde sizin uyguladığınız politikalar neticesinde, AVM dostu olan Hükûmetiniz Malatya'da ve Türkiye'de her tarafa AVM açmaya başladı. Hele hele sizin döneminizde zincir marketler var ki, her işi yapan esnafın canına okuyor.

Yine Malatya'dan örnek vermek istiyorum. Değerli arkadaşlar, Malatya'da bütün mahallelerimizde bakkallar vardı, bütün mahallelerimizde kasaplar vardı, züccaciyeci vardı, şarküteriler vardı ama şimdi, özellikle son dönemde, son beş yılda hepsi birer birer kapanıyor. Hepsi birer birer kapanıyor ve mahalle aralarına, sadece mahallelere değil, sokak aralarına zincir marketler şube açmaya başladı; bir tane personelle dükkân açıyor, oradaki esnaf kapatmak zorunda kalıyor.

Sokaklara girdiler değerli arkadaşlar. O kadar büyük marketler var ki Malatya'da, Türkiye'nin birçok yerinde, artık bakkal kalmadı mahallelerde. Eskiden hani bakkal amcası vardı ya mahallenin bakkal amcası, artık yok, artık berberi yok, kasabı yok, şarküterisi yok. Niye? Sizin o zincir marketlerle dostluklarınız var ya, ilişkileriniz var ya, ondan dolayı yok. Her tarafı işgal ettiler. Bu teröre son vermek lazım. Bu mahallelere çok uluslu şirketlerin zincir marketleri açtığı bu sisteme son vermek lazım.

Değerli arkadaşlar, bakın, şimdi, yine Malatya'da -her hafta Malatya'ya gidiyorum- Malatya esnafının sorunlarını dinliyorum. Geçtiğimiz hafta Malatya'da ayakkabıcılar sitesine gittim. Oradaki insanlar siftahsız dükkânlarını kapatıyorlar, artık hiçbir iş yapamıyorlar. Malatya'nın en itibarlı olan esnafları şu anda maalesef sokağa çıkamıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Değerli arkadaşlar, sadece ayakkabıcıları mı? Hayır. Giyim işi yapanlar, manifaturacılar, kuyumcular, terziler, hepsi zor durumda, berberi zor durumda, Malatya'nın meşhur çay ocakları bile sayenizde zor durumda. Eskiden bizim meşhur sanayi sitemiz vardı, sanayi sitesinde dükkânı olan, orada çalışan, kalfalık yapan, ustalık yapanlar bir yere gittiği zaman bütün kapılar açılırdı, şimdi sanayi sitesindeki esnafa selam veren kimse kalmadı. Niye? Çünkü, her yerde AVM açılıyor, tam bir terör var.

Değerli arkadaşlar, artık bazı meslekler unutuldu. Şehirlerde açılan AVM'ler Malatya'yı, Türkiye'yi bitirdi. Şehir merkezinde her türlü torpille, her türlü ayrımcılıkla AVM'ler esnafı bitirdi maalesef. AKP döneminde en çok büyüyen şey, çok uluslu marketler, çok uluslu AVM'ler değerli arkadaşlar. Artık şehirde esnaf kalmadı. Malatya'da AVM sayısı artıyor, esnaf sayısı azalıyor. Bir şeyin daha sayısı artıyor değerli milletvekilleri, ikinci el ayakkabı satan, ikinci el ceket satan, ikinci el gömlek satan esnafların sayısı artıyor. Sizler bunları bilmezsiniz, AKP milletvekilleri, sizlerin giydiği gömlekler, kravatlar bin dolarlık, 2 bin dolarlık, maşallah ayakkabılarınız pahalı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Sizler bu işten anlamazsınız, dinlemeyin beni. Bilmezsiniz siz, tuzunuz kuru. Siz anlamazsınız bu işlerden, taktığınız kravatlara, giydiğiniz ceketlere bakınca anlaşılıyor. Esnafın derdini bilmezsiniz. Ne zaman hatırlarsınız esnafı? Oy almaya gelirken. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Hiç ikinci el ayakkabı satan esnaf gördün mü? Çıkar ayakkabını bakalım, en az 500 dolar, çıkar!

HASAN TURAN (İstanbul) - Ceketimi 150'ye...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bak, salladığın tespih en az 500 lira, çıkar, çıkar bakacağım, çıkar bakacağım değerli arkadaşlar. Sizin tuzunuz kuru. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Bakın, değerli arkadaşlar, eğer samimiyseniz, eğer esnafa birazcık saygınız varsa, birazcık samimiyseniz esnaftan aldığınız vergilerin tamamını kaldırırsınız. Basit usulde vergi alınan herkesten vergiyi kaldırırsınız.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) - Seninki ikinci el ayakkabı mı?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, benim ayakkabım 90 lira, 90, 90 lira.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) - İkinci el mi?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ayakkabım 90 lira, bak, 90 lira, bak istiyorsan. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Gömleğim 60 lira, senin gibi 2 milyarlık takım elbise giymiyorum. (CHP sıralarından alkışlar)