Konu:Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın yaptığı açıklaması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:29
Tarih:19/01/2016


Tokat Milletvekili Coşkun Çakır'ın yaptığı açıklaması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - AKP milletvekilleri topluma ısrarla şunu kabul ettirmeye çalışıyor: Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy aldı, hiçbir şey söyleyemezsiniz. Bir kere, bir yanlışı düzeltelim: Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy almadı, yüzde 38 oy aldı. (AK PARTİ sıralarından gülüşmeler) Bu, ona dokunulmaz, herhangi bir şey söylenemez anlamına gelmez.

AHMET GÜNDOĞDU (Ankara) - Matematik bilimi ne zaman ters döndü?

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Ekmeleddin Bey kaç aldı? O zaman siz de yüzde 20 oy aldınız.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Elimde bir gazete kupürü var, hiç fazla söze gerek yok, bakın, "Bu neyin adaleti?" diyor Cumhuriyet gazetesi, "Bu neyin adaleti?" Ne demişti Tayyip Erdoğan? "Bunu onların yanına bırakmayacağım." Nerede bu arkadaşlarımız? Şu anda tecrit altında, daktilo dahi verilmiyor, sıcak su imkânlarını kullanamıyorlar, 200 kişi görüşmek istiyor ve bu görüşmelere izin verilmiyor. Ben de diyorum ki: Bu tecrit diktatör bozuntusunun emriyle mi yapılıyor? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

HASAN SERT (İstanbul) - Sensin diktatör bozuntusu!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Bir isim verdim mi ben, niye üstünüze alınıyorsunuz? "Diktatör bozuntusu" deyince aklınıza neden Tayyip Erdoğan geliyor?

AHMET GÜNDOĞDU (Ankara) - Sayın Yarkadaş, biz size "ahlaksız bozuntusu" dersek doğru olur mu? Küfür ile siyaseti karıştırmayın.

BAŞKAN - Sayın Gündoğdu, lütfen...

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Neden Tayyip Erdoğan geliyor? Tayyip Erdoğan'ın ismini veren oldu mu? Buna bakacaksınız, bir, Tayyip Erdoğan'ın hangi koşullarda cezaevinde yattığını göreceksiniz...

NUREDDİN NEBATİ (İstanbul) - Geriyorsunuz ama yani Cumhurbaşkanına laf söylemekten vazgeç kardeş, yeter ama ya!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - ...bir de "Bunu onların yanına bırakmayacağım." diyerek talimatla yapılan tutuklamalar sonucu tecrit altında kalan gazeteci arkadaşlarımıza bakacaksınız. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

HALİS DALKILIÇ (İstanbul) - Milletvekili bozuntusu, hatip bozuntusu!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Cumhurbaşkanını eleştiriyorum diye gereken yapılacakmış, ne yapacaksınız? Talimatla beni -Burhan Kuzu'nun dediği gibi- bir gece apar topar gözaltına mı aldırtacaksınız? (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Evime gitmenize gerek yok, buradayım, buyurun, elinizden ne geliyorsa yapın; buyurun, buradayım. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Söyleyecek başka lafın yok herhâlde.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Sizden her şey beklenir ama şunu unutmayın: Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin gözünü korkutamazsınız, buna gücünüz yetmez. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Bu boş işleri de bırakın. Bırakın bunları. (CHP sıralarından alkışlar)