Konu:ISPARTA MİLLETVEKİLİ S. NEVZAT KORKMAZ'IN GÜNDEM DIŞI KONUŞMASINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:128
Tarih:30/06/2012


ISPARTA MİLLETVEKİLİ S. NEVZAT KORKMAZ'IN GÜNDEM DIŞI KONUŞMASINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BAYRAM ÖZÇELİK (Burdur) - Sayın Başkanım, biraz önce gündem dışı konuşan Isparta Milletvekilimizin gündeme getirdiği konu hakkında kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Burdur-Isparta trenleri, Türkiye genelinde kısa mesafede yapılan trenler kaldırıldığında da kaldırıldı. Dolayısıyla, bu, Alsancak İzmir'de, Niğde Ulukışla'da, Erzurum'da, Erzincan'da, bir başka vilayetlerde de olmuş idi. Burdur-Isparta trenleri yaklaşık 55 dakika Isparta-Burdur arasında sefer yapıyor. 65 kişilik olan trenlere binen insan sayısı en fazla 20-21 kişi. Yıllık maliyeti de çok fazla, yüksek oranda bir maliyet ortaya çıkmaktadır.

Biz, bundan ziyade? Burdur'dan binen bir vatandaşımızın, Isparta'da istasyona gidip tekrar tıp fakültesine veya Isparta'nın içerisine yine bir dolmuşla gitmesi gerekiyor. Dolayısıyla, bu noktada, trenin maliyetlerinin çok fazla olduğunu o dönemde de ifade ettik. Eğer mümkünse Isparta Belediyesiyle Burdur Belediyesinin -ortak bir çalışmayla, Ulaştırma Bakanımızın da ifade ettiği şekilde bir çalışmayla- işletmesini almak üzere, bir banliyö şeklinde bir çalışma yapabileceği ifade edildi.

Bunun yanında, Burdur-Isparta arası şu anda 15 dakikadır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Özçelik.