Konu:Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:25
Tarih:07/01/2016


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI LÜTFİ ELVAN (Mersin) - Evet, çok teşekkür ediyorum.

Antalya'ya yönelik pek çok yatırımımız devam ediyor. Özellikle bu bahsetmiş olduğunuz Antalya-Mersin güzergâhındaki çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Biraz önce görüşmüş olduğumuz uluslararası sözleşmede de bu konu gündeme gelmişti ki bu, AK PARTİ öncesi hükûmetler döneminde hayal dahi edilemeyen projelerin başında geliyor, sizler de biliyorsunuz. Sadece bu güzergâhta 27 tünelimiz var ve bu tüneller yoğun bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, Antalya'nın Isparta'yla olan bağlantısında, özellikle Antalya çıkışında çalışmalarımız devam ediyor; bunu sizler de görüyorsunuz. Diğer kara yolu çalışmalarımız da, özellikle bölünmüş yol yapılma sözü verdiğimiz alanlara yönelik proje çalışmalarımız da devam ediyor ama projesi tamamlanmış olan tüm yollarımızın ihalesine şu ana kadar çıkıldı, herhangi bir problem de söz konusu değil.

Yine, Alanya-Mahmutlar-Konya bağlantısında da özellikle "Kuşyuvası" denilen mevkiden Taşkent'e kadar olan kesimin ihalesi yapıldı. Şu anda, orada da tünel çalışmaları devam ediyor.

Diğer taraftan, yine, Antalya'yı Beyşehir'e bağlayan yeni bir hat, ana arter oluşturuyoruz biliyorsunuz, ana devlet yolu; burada da çalışmalar devam ediyor. Tünel çalışmaları da son aşamaya gelmiş durumda.