Konu:Manisa Milletvekili Özgür Özel'in yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:24
Tarih:06/01/2016


Manisa Milletvekili Özgür Özel'in yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Sayın grup başkan vekilinin tarif ettiği kişi taa kendisi benim, Hakan Çavuşoğlu.

KAMİL AYDIN (Erzurum) - Hani üstenci, modern bir şey dayatma vardı.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Kendim olmakla gerçekten bu millete duyduğum aidiyet vesilesiyle de her zaman şeref duydum, her zaman onur duydum.

KAMİL AYDIN (Erzurum) - Teşekkür et şu bayrağa.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Ben Türklerin horlandığı, ötekileştirildiği, âdeta insan yerine konulmadığı, ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü bir toplumda büyüdüm ve buraya geldim.

CEMAL OKAN YÜKSEL (Eskişehir) - İşte, Romanlar da burada böyle.

BAŞKAN - Bir saniye arkadaşlar, bir saniye.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Değerli arkadaşlar, evet, şimdi bakınız, ben ilk defa Türkiye'ye 1983 yılında geldim değerli arkadaşlarım. 1983 yılında Biga'ya geldim, orasını eksik söyledi. Biga'yla doğduğum köy arasında aşağı yukarı 260 kilometrelik bir kara yolu mesafesi var ve Biga'ya geldiğimde benim Yunanistan'dan geldiğimi duyan ve bunların içerisinde yaşı ikmale ermiş öğrenci arkadaşlarım, öğretmen arkadaşlarım olduğu hâlde yanıma gelerek ne dediler biliyor musunuz? "Ya, sen Türkçe konuşuyorsun, sen Türk müsün, sen Müslüman mısın?" diye sordular.

Arkadaşlar, benim geldiğim yer Yunanistan. Bu topraklara sadece 200 kilometre ötede ve bu millet, bu topraklarda orada kimin yaşadığından bihaber büyümüş.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Allah Allah, ne ayıp ya! (CHP sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Arkadaşlar, lütfen...

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Evet.

Ve beni buraya öğrenci olarak getiren -Allah nur içinde yatırsın, kendisini yâd ediyorum- Turgut Özal ve zamanın Millî Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler'dir. Her zaman elini öpmek üzere hazırımdır Vehbi Dinçerler'in, buralarda bulunmaktadır.

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Çavuşoğlu.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Bu dönemde kesinlikle CHP de iktidar olmamıştır. Ben, sadece bir durumu tespit ettim. Türkiye'nin gerçeklerinden kaçamazsınız.

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Çavuşoğlu.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Kendi tarihinizle önce yüzleşeceksiniz, ondan sonra başkasına laf söyleyeceksiniz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)