Konu:Aydın Milletvekili Deniz Depboylu'nun sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında Adalet ve Kalkınma Partisine sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:24
Tarih:06/01/2016


Aydın Milletvekili Deniz Depboylu'nun sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında Adalet ve Kalkınma Partisine sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - Arkadaşlar, AK PARTİ iktidarının yaptıklarını özümseyeceksiniz, benimseyeceksiniz.

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Öyle yok! Öyle yok!

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Anne, bebek ölüm oranları konusunda OECD ülkelerine bakacaksınız, sonra laf söyleyeceksiniz. Ben bu konuda asla hiçbir eleştiriyi kabul etmiyorum.

CEYHUN İRGİL (Bursa) - Hanımefendi, Türkiye İstatistik Kurumu sizin kurumunuz.

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Evet, Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili arkadaşlarımızın söylemiş olduğu cümleler...

Öncelikle şunu söylerim: Ben sözümde, konuşmamda ifade ettim, 800 çocuğumuz kayıp. 800 değil 8 olsa, 8 değil 1 olsa o bizim yüreğimizin yarasıdır dedim ve günde 7 çocuğun kaybolduğunu, 6'sının bulunduğunu, o 1 çocuk için de hepimizin dertlendiğini çok net ifade ettim ve ayrıca, kurumlar arası rakamların farklılaştığı çok aşikârdır diye söyledim.

Ve ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Meclisinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilk kez kayıp çocuklarla ilgili bir araştırma komisyonu kuruluyor ve bunu AK PARTİ kuruyor. 2010'dan önce, 2002 yıllarında Milliyetçi Hareket Partisi iktidardaydı. Acaba o zaman niye bir kayıp çocuklar komisyonu neden kurulmadı?

ERKAN HABERAL (Ankara) - 2010'dan evvel sekiz sene ne oldu?

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Biz her türlü sorunun var olduğunu görüyor, çözmek için çaba sarf ediyoruz. Sorunları halının altına süpürmüyoruz, açığa çıkarıyoruz, bunun için de mücadele ediyoruz.

Kurumların rakamları arasındaki farklılıkları, 2010 öncesi farklı olduğunu ben de ifade ettim ve bu Komisyon çalışması sonrası rakamın tekleştirilmeye çalışıldığını ve tekleştiğini çok net ifade ettim ve rakamları da size İçişleri Bakanlığımızın verilerini TÜİK rakamlarıyla örtüştürerek verdim.

Tekraren teşekkür ediyorum.

Çocuklar bizim canımız, çocuklar bizim yüreğimiz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar.