Konu:Cumhurbaşkanına hakaret ve tehditlerini sürdüren Sözcü gazetesini kınadığına ve terörü araç hâline getirenleri lanetlediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:23
Tarih:05/01/2016


Cumhurbaşkanına hakaret ve tehditlerini sürdüren Sözcü gazetesini kınadığına ve terörü araç hâline getirenleri lanetlediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ADNAN BOYNUKARA (Adıyaman) - Sayın Başkan, dünyanın her yerinde tehdit ve hakaret suçtur. Sizlere Avrupa'dan birkaç örnek vermek istiyorum: Facebook'ta Merkel'i ölümle tehdit eden bir Alman mahkeme tarafından iki yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İngiltere'de Twitter üzerinden milletvekiline tehdit ve hakaret mesajı gönderen kişi cezaya çarptırılmıştı. Danimarka Halk Partisi milletvekili Twitter'dan Müslümanları tehdit ettiği için ceza almıştı. Her gün istisnasız Cumhurbaşkanımıza hakaret eden ve yılın ilk günü çıkan sayısındaysa aleni olarak hakaret ve tehditlerini sürdüren Sözcü gazetesini kınıyorum. Basın ve ifade özgürlüğü tehdit ve hakaret etme özgürlüğü değildir.

Biliyorsunuz, ülkemizde bir hendek terörü devam ediyor. Kimileri bunları "öfkeli gençler", "hendek kazan arkadaşlar", "kendilerini savunan çocuklar" ve "Ellerinde ağır silah yok." diye tanımlamıştı. Cizre'de açılan hendekleri kapatmaya yönelik çalışmalar sırasında zırhlı araca atılan roketatar sonucu 5 aylık çocuk babası olan hemşehrim Abdulkadir Öner şehit oldu.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ADNAN BOYNUKARA (Adıyaman) - Kendisine rahmet diliyorum. Silahı, şiddeti ve terörü araç hâline getirenleri lanetliyorum. Teröristleri mazur göstermeye çalışan anlayışları ise kınıyorum.

Teşekkür ederim.