Konu:Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:21
Tarih:29/12/2015


Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSHAK GAZEL (Kütahya) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Değerli milletvekilleri, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci kısmı üzerinde şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu, yüce heyetinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Bu hafta İstiklal Marşı şairimiz Sayın Mehmet Akif Ersoy'un da vefat yıl dönümü. Kahraman ordumuza ithaf edilen İstiklal Marşı'mız bu milletin devleti ebet müddet duasıdır. Devleti ebet müddet duamızın kabulü temennisiyle Mehmet Akif Ersoy'u, İstiklal Marşı şairimizi yine rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum; Allah rahmet eylesin.

Çok kıymetli milletvekilleri, biliyorsunuz, 1 Kasım seçimlerinden önce AK PARTİ olarak bir seçim beyannamesi yayınladık, bu seçim beyannamemizle milletin karşısına çıktık. Seçim beyannamemiz, toplumun her kesimini ilgilendiren, yediden yetmişe her kesimini ilgilendiren; çocuk, yaşlı, genç, ihtiyar, bütün kesimlerini ilgilendiren ve her meslek grubunu ilgilendiren geniş kapsamlı bir seçim beyannamesiydi. Tabii, bu seçim beyannamemiz milletin gönlünde makes buldu ve 1 Kasım seçimlerinde AK PARTİ yüzde 49,5 oy oranıyla tek başına iktidara geldi. Şimdi bu seçim beyannamesinde vermiş olduğumuz vaatleri de teker teker yerine getiriyoruz. Bunun için kanuni düzenlemesi yapılacak hususlarda gerekli kanuni düzenlemeleri çıkartıyor, kanuni düzenleme gerektirmeyen, farklı düzenlemeler gerektiren hususlarda da o düzenlemeleri yerine getiriyoruz ve çok sıkı bir şekilde çalışarak, inşallah, Sayın Başbakanımızın müjdesiyle, üç ay içerisinde, seçimden önce yapmış olduğumuz bütün vaatleri, vermiş olduğumuz bütün sözleri bu şekilde yerine getireceğiz. Geçtiğimiz hafta içerisinde, biliyorsunuz, gece geç saatlere kadar yapmış olduğumuz çalışma neticesinde emeklilerimize, BAĞ-KUR ve SGK emeklilerimize yıllık 1.200 lira, aylık 100 liraya tekabül eden seyyanen zam, yine, seçim öncesi vaatlerimizden birisiydi, geçtiğimiz hafta kabul edildi.

İşte, bugün, 12 sıra sayılı, üzerinde görüştüğümüz bu Kanun Teklifi de aslında seçim öncesi vermiş olduğumuz vaatlerden birisi. Seçim beyannamesinde olmamasına rağmen Sayın Başbakanımız Malatya mitinginde Cumhuriyet Bayramı müjdesi olarak burada düzenlenen hususlardan bazılarını bir müjde şeklinde milletimize duyurmuştu. Bunların içerisinde Kıbrıs'ta görev yapan er ve erbaşlarımızın; harp okulunda, yedek subay okulunda, astsubay okulunda ve astsubay meslek yüksekokulunda öğrenim gören askerî öğrencilerimizin harçlıklarının arttırılmasıyla alakalı bazı düzenlemeler var. Biraz sonra, inşallah, kabul edilecek. Er ve erbaşlarımızın 30 liradan başlayan harçlıkları, inşallah, 100 liraya kadar çıkıyor, diğer askerî öğrencilerin de 40 lira ile 200 lira arasında olan harçlıkları da 350 lira, 400 lira civarına çıkacak.

Yine aynı şekilde, 1 Kasım seçimlerinden önce vatandaşlarımızın, özellikle astsubay emeklilerinin makam, görev tazminatı ve intibaklarıyla ilgili talepleri partimize iletilmişti. Sayın Başbakanımız, yine, Malatya mitinginde bu problemi bildiğini, bu talepleri bildiğini söylemişti. Bugün yapılan düzenlemeyle 2003 yılı öncesi ve 2003 yılı sonrası mezuniyetlerle oluşan farkı gideren emeklilik intibakları da inşallah gerçekleşmiş olacak.

Ben burada bir daha tekrar ediyorum: Her zaman söylüyoruz, AK PARTİ verdiği sözlerin tamamını yerine getiriyor ve yapmayacağı hiçbir şeyi de söz olarak vermiyor.

Bu vesileyle, terörle mücadelede başını ortaya koyarak mücadele eden bütün askerlerimize, yiğit Mehmetçik'imize, kahraman Mehmetçik'imize buradan selam ve sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz.

Yine, terörle mücadelede şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet diliyor, onların ailelerini bağrımıza basıyoruz. Onların acılarını yüreğimizin en derin yerinde hissettiğimizi de buradan bildiriyoruz.

Hiç kimse bu ülkenin birliğine ve beraberliğine, ordumuzla beraber yapmış olduğumuz bu birlik ve beraberliğe dahledemeyecek. Bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz, bir kardeşlik hukuku içerisinde. Yavuz Sultan Selim ile İdrisi Bitlisî'nin oluşturmuş olduğu, Selahattin Eyyubi ile Nureddin Mahmud Zengi'nin oluşturmuş olduğu bu kardeşlik hukukuna hiç kimse müdahale edemeyecek. Çünkü AK PARTİ bu milletin birliğinin ve beraberliğinin teminatıdır. Türklerin ve Kürtlerin evrensel kardeşliğinin, Alevilerle Sünnilerin evrensel kardeşliğinin teminatı AK PARTİ'dir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İSHAK GAZEL (Devamla) - 2016 yılının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyor, sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)