Konu:Manisa Milletvekili Özgür Özel İle Mersin Milletvekili Baki Şimşek'in Yaptıkları Açıklamalarındaki Bazı İfadelerine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:17
Tarih:22/12/2015


Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Mersin Milletvekili Baki Şimşek'in yaptıkları açıklamalarındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM (İzmir) - Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekilimizin kamulaştırmayla ilgili yaptığım değerlendirme... (AK PARTİ VE CHP sıraları arasında karşılıklı laf atmalar)

BAŞKAN - Sayın Bakan, siz buyurunuz lütfen.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM (Devamla) - Evet, değerli arkadaşlar, şimdi, ben burada sahada yaşadığımız bir olayı samimiyetle anlattım. (AK PARTİ VE CHP sıraları arasında karşılıklı laf atmalar)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Sayın Bakan kürsüde ve konuşma yapıyor.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM (Devamla) - Bunun arkasında kastetmediğim, aklımdan geçmeyen yorumlarla işin başka bir boyuta taşınmasını doğrusu yadırgıyorum ve kabul etmiyorum. Bunu bir kere söyleyeyim. Herkes biliyor ki bir yerde bir kamulaştırma yapılacağı zaman bu işi meslek edinmiş adamlar var, piyasaya geliyorlar "Senin arsana 10 kat, 15 kat alırım, yarısı benim olsun." Bu, bir hadise, bu, yaşanan bir şey, biz bunu sahada yaşıyoruz. Benim kastettiğim budur. Bilirkişilerin verdiği raporlara göre beyan değerinin 10 katı, 15 katı mahkeme tahakkuk ediyor, karar veriyor. Bu seferde yola ayıracağınız kaynak gidiyor kamulaştırmaya. Bu, haksız bir kazançtır. Benim kastettiğim budur. Hiçbir kimseyi de hedef almadan sadece "iki türlü düşünce var" dedim, bunun üzerindeyim, bu iki türlü düşünce devam ediyor. Bazı insanlara da gidip diyoruz ki: "Buraya yol yapacağız." Onlar da "Ne güzel, buyurun yolu yapın." diyor. Terk yaptıklarını biliyoruz, bedelsiz. Yaşadığımız, sahadaki bir olaydan bahsediyorum ve bunun yanlış bir uygulama olduğunu, bunun, mutlaka yeni yasal düzenlemeyle bu haksızlığın ortadan kaldırılmasını, kamu kaynağının daha fazla insana hizmet edecek şekilde tasarruf edilmesidir. Esas olan budur, bunun dışında bir yanlış anlama varsa bunu düzeltmek isterim. Söylediğim budur, başka bir şey değildir.

Amacımız yol yapmak. Yani, bize söyleyebilirsiniz, işte sayın vekilim şu kadar yol yapılamadı, edemedi, ama Türkiye'de yol konusunda son on üç yılda yaşananlar cumhuriyet tarihinde hiçbir dönemde olmamıştır. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) 6 bin kilometre bölünmüş yolu 24 bin kilometreye çıkardık. 5 ilimiz arasında bölünmüş yol vardı, şu anda 75 ilimiz arasında bölünmüş yol var. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bütün bunlar yapılan işler. 240 milyar TL kaynak kullanmışız yollara. Yani, bütün bunlar, geçtiğimiz AK PARTİ iktidarları döneminde gerçekleştirilen hizmetlerdir. Bazı aksayan, geciken işler vardır, bunu da peşinen kabul ediyoruz. Bu da bizim yönetemediğimiz şartlardan kaynaklanmıştır çoğu kere. Bizim de hatamız olmuştur, onu da kabul ediyorum. İhale şeklinde eksiklikler olmuştur vesaire vesaire. İnsanın olduğu yerde hata da her zaman mümkündür.

Bir konuyu düzelteyim: Konya askerî havalimanı, sadece Türkkuşu değil, 3. Ana Jet Üs Komutanlığıdır, hâlen atışlar yapılmaktadır. Mustafa Bey bunu bilir. Bu bilgiyi de düzeltmek isterim.

Diğer bir konu, Çukurova havalimanı. Çukurova havalimanı da yine bizim gündeme getirdiğimiz bir projedir. Birkaç sene önce yap-işlet-devret modeliyle ihalesini yaptık, çalışmaları başladı, 50 milyon euro kadar da firma para harcadı, sonra mali zorluklar içerisine girdi, hem Sabuncubeli'ni hem de burayı yapamaz hâle geldi. Hukuki süreçler işletildi, sözleşmesi feshedildi. Şimdi tekrar yapılıp iş tamamlanacak. Bu, bu kadar basit. Yani dediğim gibi, bizim dışımızda gelişen nedenlerden dolayı bu gecikme olmuştur ama mutlaka Çukurova havalimanını bir an önce yapacağız, buna ihtiyaç var. Adana Havalimanı artık bu ihtiyacı karşılayamıyor ve etrafındaki yapılaşmalardan dolayı mânialar ciddi risk oluşturuyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM (Devamla) - O bakımdan bu havalimanını mutlaka gerçekleştireceğiz ve önümüzdeki sene kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)