Konu:10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne ve Amasya'da termik ve hidroelektrik santrali kurulmasından vazgeçilmesini talep ettiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:13
Tarih:10/12/2015


10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne ve Amasya'da termik ve hidroelektrik santrali kurulmasından vazgeçilmesini talep ettiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MUSTAFA TUNCER (Amasya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; tüm insanlığın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyorum.

İnsanlık dışı muameleye maruz kalan Can Dündar ve Erdem Gül'ün bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını ve aramıza katılmasını diliyorum.

İnsan Hakları Günü'nde, milletvekili olduğum Amasya'da maalesef insanlara insanlık dışı eylemler yapılmaktadır. Bir yıl içinde sarayı bitiren bir ülke, maalesef, altı yıldır Amasya'nın çevre yolunu bitirememekte ve Amasya halkına trafik işkencesini çektirmektedir.

Yine, Suluova ve Merzifon ilçesine termik santraller, Amasya merkez ilçe öz köylerine ise HES'ler yapılmaya çalışılmakta, bu şekilde Amasya halkının sağlığıyla, tarımıyla ve maddi yönden zarar görmesine sebep olmaktadır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MUSTAFA TUNCER (Amasya) - Hem termik hem de HES kurulacak il olarak seçilen Amasya'nın ve Amasyalının cezası nedir? Bunu bilmiyoruz. Bir an önce bu uygulamalardan vazgeçilmesini Sayın Bakandan talep ediyoruz.