Konu:Balyoz davasında beraat edenler için Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği iadeyiitibar teklifinin yasalaştırılması gerektiğine ilişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:88
Tarih:01/04/2015


Balyoz davasında beraat edenler için Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği iadeyiitibar teklifinin yasalaştırılması gerektiğine ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu hak ihlali kararından sonra İstanbul'daki mahkeme tarafından yeniden görülen Balyoz davasında, mahkeme, sanıkların tümüyle ilgili olarak beraat kararı vermiştir.

Esasen, davanın başlangıcından bu yana, biz, bu davanın uydurma delillerle yürütüldüğünü söylemiştik, "Bu dava haksız, hukuksuz bir davadır." diye ifade etmiştik ve söylediklerimiz gerçek çıktı.

Tüm sanıkların beraat kararı almış olmasından elbette ki mutluyuz ama buruk bir mutluluk bu çünkü o davada yargılanan Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok değerli komutanlarının hayatları çalınmıştır, gelecekleri karartılmıştır, büyük bir umutsuzluğun içerisine düşmüşlerdir, ya emekli olmuşlar ya tasfiye edilmişlerdir, emekli olmak zorunda kalmışlardır; böyle bir acının içerisindedirler. Zamanın Başbakanı, şimdinin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan "Biz aldatıldık." demiştir bu davayla ilgili olarak.

Şimdi o zaman yapılması gereken yani mahkemenin beraat kararı vermesinden sonra yapılması gereken, bu komutanlarımıza itibarlarını iade etme yönünde bir yasa çıkarma olacaktır. Bunu mutlaka yapmak gerekir. "Aldatıldık." demek yetmez, özür dilemek kanunla olur. Hiçbir özür, o komutanlarımızın çalınan hayatlarını, yaşadıkları acıları geri getirmez, intihar eden kişilerin o hayatlarını geri getirmez, onların ailelerinin acılarını hafifletmez ama bunu mutlaka yapmak gerekir, bir demokratik devlet bunu mutlaka yapmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisinin konuya ilişkin olarak vermiş olduğu kanun teklifi, geçen hafta salı günü Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun oylarıyla reddedilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi kapanmadan, Cumhuriyet Halk Partisinin iadeyiitibar teklifini yasalaştırmayı, başta iktidar partisi grubu olmak üzere tüm Genel Kurula, Parlamentoya öneriyorum.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Hamzaçebi.