Konu:Ağrı ilinde yapılan yatırımlara ilişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:73
Tarih:10/03/2015


Ağrı ilinde yapılan yatırımlara ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Ağrı iline yapılan yatırımlar hakkında gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, hafta sonu şehit olan 4 pilotumuza buradan Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, kederli ailelerine başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

Şimdi, benden önce tabii bir arkadaş çıktı burada konuşma yaptı, çiftçilerle ilgili sorunları söyledi. Hani, biz, daha önceki tabii MHP iktidarlarını da gördük, çiftçilere ne verdiler, bunu da gerçekten sizlerin vicdanına bırakıyorum, yüce milletimiz herhâlde bu değerlendirmeyi yapar.

ALİM IŞIK (Kütahya) - Sizin ne verdiğiniz önemli, sizin. Öncekiler on beş sene önceydi. Siz ne verdiniz, onu söyle.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Şimdi, Hükûmetimiz, tüm Türkiye'de olduğu gibi Ağrı ilinde de neler getirmiş? Biz, yaklaşık olarak üç hafta önce Ağrı il merkezimize neler yaptığımızı burada sizlere arz etmiştik. Şimdi bir de ilçelerimize bakalım. Ağrı'mıza, güzel Ağrı'mıza, ilçe merkezlerimize biz neler getirmişiz?

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Millet işsiz geziyor, aç Ağrı'da.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Ağrı merkezimize yeni bir adliye sarayı yapılmak üzere Adalet Bakanlığımıza 33 dönümlük arsa tahsis işlemlerimiz devam etmektedir. Bunun yaklaşık olarak yüzde 90'ı bitti, inşallah önümüzdeki 2016 yılı yatırım programına biz bunu almayı hedefliyoruz. Bizim şu andaki Ağrı Adliyesinin bulunduğu yeri de inşallah bir müze hâline getirip geri kalan bölümlerini ise bir sosyal donatı merkezi hâline getirmeyi düşünüyoruz.

Yine Ağrı il merkezinde 2014 yılında hâkim ve savcılarımıza 96 adet lojman aldık. Bu da yaklaşık olarak eski maliyetle 13 trilyon 158 milyar 160 milyon TL'lik bir mali unsur yapmaktadır.

ALİM IŞIK (Kütahya) - 6 lojman 13 trilyon mu? 2 trilyonluk bir lojman... Neresi burası? İstanbul mu? 6 lojmana 12 trilyon... Ne para, ne para!

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Yine bizim Ağrı'mızın güzel bir ilçesi Diyadin: 16 derslikli imam-hatip lisesi ve 100 öğrencilik pansiyonun ihale süreci devam ediyor.

İsaağa Mahallesi'nde 2 trilyon 338 milyar TL maliyetli 200 kişilik öğrenci yurdu yapımına başladık.

Yine Fatih Mahallemizde 12 derslikli ilkokul bu sene tamamlandı. Bunun maliyeti 1 trilyon 156 milyar TL.

Diyadin ilçemize, inşallah bundan sonraki dönemde, 2016 yılı içerisinde, 58 dönüm arsa tahsisini yaptık, buraya da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine bağlı iki yıllık yüksekokul veya dört yıllık bir tane yüksekokul getirmeyi düşünüyoruz.

Yine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza SHM yapılmak üzere 8 dönümlük arsa tahsisi yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığına diyanet yerleşkesinin yapılması için 4 bin metrekarelik arsa tahsisi yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığına okul yapılmak üzere 44 dönüm arsa tahsisi, Adalet Bakanlığına yeni bir adliye sarayı yapılmak üzere 8 dönüm arsa tahsisi, Sosyal Güvenlik Bakanlığına SGK binası yapılmak üzere 5 bin metrekare arsa tahsisi... 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ile sentetik çim sahamız bitti. Köy yollarına sadece iki yıl içerisinde 40 kilometrelik sıcak asfalt atıldı. 50 yataklı Diyadin Devlet Hastanemiz bitti, taşındılar, hayırlı uğurlu olsun.

Tutak ilçemize, aynı şekilde, bir yüksekokulun getirilmesi için şu anda yine çalışmalarımız devam ediyor, inşallah bu da, bu sene içerisinde sonuçlanacak. 24 derslikli imam-hatip lisemizin geçen sene temelini attık, bu sene bitti, taşınacağız. 200 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz, 24 derslikli sağlık meslek lisemiz, sentetik çim sahamız yaklaşık olarak 969 milyar liraya mal oluyor, 2015'in altıncı veya yedinci ayında bitiyor. Tutak Devlet Hastanemiz bitti, taşındık, hayırlı uğurlu olsun. Tutak Anadolu Lisesinde 1.000 kişilik kapalı spor salonu yapıldı, yaklaşık maliyeti eski parayla 1 trilyon 782 milyar lira. 37 kilometre sadece Tutak ilçemize sıcak asfalt yaptık. SGK binamız bitti, inşallah önümüzdeki aylarda açacağız.

Taşlıçay'da, burada, Nur Ali Turan Meslek Yüksekokulunu bir iş adamımız yaptı, ben huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. 16 derslikli, 100 öğrenci kapasiteli imam-hatip lisemiz ve 16 derslikli ortaokul.

Şirin ilçemiz Eleşkirt. Eleşkirt'te, yine, Celal Oruç Bey'e ben buradan şükranlarımı sunuyorum huzurlarınızda. Orası Türkiye'de hayvancılık alanında açılmış ilk ve tek okul. Dört yılık fakültemiz, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine bağlı. Yine, aynı şekilde, Eleşkirt ilçemize devlet hastanemizi yapıyoruz, 2015 yılında bitiyor. Yine, 24 derslikli endüstri meslek lisemiz ihale aşamasında. 24 derslikli ve 300 kapasiteli imam-hatip lisemiz ihale aşamasında. Yine, aynı şekilde, SGK binamız bitti, hayırlı olsun ve köy yollarına 53 kilometre sıcak asfalt yapıldı. Yani üç buçuk yıl içerisinde Ağrı...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - ...il merkez ve ilçelerine yaklaşık olarak 450 kilometre sıcak asfalt yapıldı.

Yüce Meclise saygılarımı sunuyorum efendim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)