Konu:Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı Ve Teklifleri
Yasama Yılı:5
Birleşim:69
Tarih:04/03/2015


Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifleri
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

40'ıncı madde üzerine vermiş olduğumuz önerge üzerine söz aldım.

Değerli milletvekilleri, AKP iktidarı okul kapatan bir iktidar olarak tarihe geçecek. Emniyet teşkilatının görevlileri, polislerin yetiştirildiği, polis kolejleri, polis akademileri, orada eğitim veren görevliler, bunları dağıtıyorsunuz. Niye dağıttığınız bizce malum ancak orada şu an okuyan öğrencilerin, orada görev yapan öğretim görevlilerinin haklarının ellerinden alınması bir insanlık suçudur, yanlıştır, yazıktır ve günahtır.

İktidarlarınız döneminde -on üçüncü yıla geliyor- Türk devlet geleneğini hiçe sayarak Türk devlet yapısının geleneklerini bir bir yok ediyorsunuz. Öyle bir partizanca yapılaşma içerisine girdiniz ki bir genel müdürü arıyoruz, genel müdürün sekreteri "Vekil hangi partiden?" diyor. Tabii, biz o memura, o sekretere anlatıyoruz, cevabını veriyoruz ama sahibi ona öyle öğretiyor. Milletvekillerinin bile denetim görevlerini, yetkilerini kullanırken partilerine göre davranan bir kadro, bürokrasi oluşturdunuz. Hatta, öyle oluşturdunuz ki bürokraside, protokolde Cumhurbaşkanının oğlu valinin önüne geçti. Bu ayıbı da devlete yaşattınız. Bunların yanlışlığını biliyorum. İçinizde bunu gören, o kurumlarda çalışan "Olur mu böyle şey?" diyen, "Bu kadarı da olmaz." diyenleri de ben biliyorum. Ancak, ses çıkaramamak, göz göre göre buna boyun eğmek... O vilayetteki, o valilikteki koltuğunu kaybetmemek uğruna "Çekil buradan." diyemeyen valiler oluşturdunuz. Seçim arabasının üstüne çıkan valiler, parti bürolarına giren valiler... Tabii, valiyi gören kaymakam da onun peşinden gidiyor. Bu yanlıştır. Bugün siz, yarın bir başkaları... Türk devletinin kurumlarını bu hâle getirmeniz yanlış.

Devleti öyle bir hâle getirdiniz ki topluma uydurdunuz. Toplumu da unutkan bir hâle getirdiniz. Bir konuyu ortaya atıyorsunuz bomba gibi, gazetelerinizin hepsi manşetten veriyor. Ertesi hafta konu unutuluyor, bir başkasını ortaya çıkarıyorsunuz. İnsanlara unutturdunuz her şeyi. Size ben sorsam, "4 Temmuz 2003" desem ne hatırlarsınız? Hiçbir şey hatırlamazsınız. Ama benim içim yanar, askere indirdiğiniz balyozun tarihidir, Mehmetçik'in başına çuval geçirttiğiniz tarihtir. O Mete Han'dan bugüne kadar gelen beş bin yıllık tarihin, Avrupa'nın ve dünyanın en güçlü ordusunu... Bugün Yunanlıların bayrak diktiği adaları görmezden gelip arkanızı döndüğünüz, hava ihlalleri yaptığında, Genelkurmay sitesine koyduğunda Dışişleri Bakanınız "Siyasi irade onlara izin verdi, indirin İnternet'ten o haberi." emrini verebilecek kör, sağır, politikalarla işinize devam ediyorsunuz. İstiyorsunuz ki polis okulu olmasın, polisler olmasın, öğretmenler olmasın, atanamayan öğretmenler olmasın, meydan size kalsın.

Marmara deyince aklınıza Marmara etrafında oluşan rant gelir, Marmara Denizi'ne getirilen kaçak yakıtlar gelir, onları görmezden gelenler gelir. Benim aklıma da Marmara Gemisi'ne İsrail'in yaptığı baskın gelir, öldürülen, şehit edilen 9 insanım gelir. Ne yaptınız buna değerli milletvekilleri? Hükûmetine sordunuz mu, ne yaptınız? Bunun hesabını sordunuz mu?

Uçağımız düştü Suriye topraklarında, bölgesinde. Onu da unutturdunuz, görmezden geliyorsunuz. Süleyman Şah'ın kabrini, mezarını ne yaptınız? Taşıdınız. Tabii, küresel güç IŞİD'den, bölgesel güç oradaki YPG'den, bunlardan, onların uçaklarından, füzelerinden, roketlerinden, tanklarından korktuğunuz için çektiniz, taşıdınız, o Türk topraklarından vazgeçtiniz. Allah aşkına, bu içinizi acıtmıyor mu? Bir Türk vatandaşı olarak beni üzüyor. Sizin de yüreğinizin kanadığını biliyorum ama sizin vicdanlarınıza bunu havale ediyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)