Konu:Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı Ve Teklifleri
Yasama Yılı:5
Birleşim:65
Tarih:26/02/2015


Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifleri
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Beşiktaş futbol takımını ve taraftarlarını kutluyorum, yolları açık olsun diyorum.

Değerli milletvekilleri, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik aslı olan fakat Hükûmetin "iç güvenlik yasası" diye allayıp pulladığı, üstüne bonzai ve molotofu koyup sunduğu bir yasayı görüşüyoruz. Bu yasanın içinde bomba var, bu yasanın içerisinde acı var, gözyaşı var. Bu yasayı getirirken nasıl değerlendirildi, nasıl düşünüldü, bu akıl nereden geldi anlamak mümkün değil.

Şimdi, maddelerden birisi polis kolejlerinin kapatılması. Değerli milletvekilleri, polis kolejleri, askerî okullardaki çocuklar, küçük öğrenciler üniforma giyerler, o üniforma onların yüreklerine, ciğerlerine işler, ruhlarına işler, o mesleğe artık mensubiyet duyarlar çocuk yaşlarında. Polis kolejlerine, Anadolu'nun her tarafından fakir Anadolu çocukları büyük çoğunlukla oralara girerler ve "Polis olacağım." derler; o aşkla, o şevkle, o hayalle büyürler; çevresinde de o üniformayla onu görenler onunla gurur duyarlar, bakarlar. Liseden bir başka okula, imam-hatibe, fen lisesine öğrenci geçebilir ama Polis Kolejinden bir çocuk bir başka okula gidemez, gitse oraya adapte olamaz. O kadar çocuğun gözyaşına... O kadar çocuğun hayallerini yıkmış oluyoruz; bu büyük haksızlıktır, pedagojik olarak büyük bir yanlışlık vardır. Bir şeyi örtmeye çalışıyorsunuz -yani 17-25 Aralıktan kaynaklanan bir olay- bütün o çocukları paralelci olarak değerlendiriyorsunuz, bütün öğretmenleri paralelci olarak değerlendiriyorsunuz.

Sıfır terörle aldınız bu ülkeyi, bugün teröre teslim olur noktaya geldiniz. Allah aşkına, vicdanlarınıza bunu bir sorun; sıfır terördü 2002 yılında iktidara geldiğinizde. 2003'te Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik neden yaptınız? İki yıla kadar mahkûmiyet gerektiren suçlardan dolayı tutuklanmayı neden kaldırdınız? Neden eve dönüş yasasını çıkardınız? Eve değil, milleti Kandil'e gönderdiniz, ondan sonra Habur'da törenlerle karşıladınız. Siz bunda günahkârsınız, (X) siz sorumlusunuz, siz bu ortamı hazırladınız, terörü siz azdırdınız, şımarttınız. Ya teslim alırsınız biter 2002'den önce olduğu gibi ya da teslim olursunuz biter. Bugün teslim oldunuz değerli milletvekilleri. AKP hükûmetlerinin bu kaçıncı testi? Ve bir testten daha geçiyorsunuz, bunda da kaybettiniz. Sandıkta çıkmak mesele değil ama 7 Haziranda sandıkta da batacaksınız, göreceksiniz bunu.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Sandıktan çıkmak mesele.

AHMET DURAN BULUT (Devamla) - Buradan söylüyorum, 7 Hazirandan sonra yoksunuz siz ama geriye bir iz bırakın, geriye gözyaşı bırakmayın, geriye ah bırakmayın, o veballe gitmeyin diyorum.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - 2011'de de aynı şeyi söylüyordunuz.

AHMET DURAN BULUT (Devamla) - Bu çocukların istikballerini karartıyorsunuz, bu çocukların geleceklerini karartıyorsunuz. Bütün bu çocuklar size düşman olacak, hayatları boyunca beddua edecekler.

Ülkede "terör" diye aldığınız, işte bonzai diye gösterdiğiniz... Yıllardan beri Türkiye'de bonzai satmak serbest mi değerli milletvekilleri? Molotof atmak serbest mi? Dört yıldan on iki yıla kadar mahkûmiyet alan, Türkiye'de bir sürü insan var. Bunu söylüyorsunuz, muhalefet sanki bonzaiyi, molotofu savunuyormuş gibi. Bunu savunan yok. Siz molotofçusunuz, siz insanların hayallerine molotof atıyorsunuz. Bunu vicdanlarınıza bir danışın, bir sorun, bu yanlıştan vazgeçin diyorum. Gittiğiniz yol, yol değil, emin olun yol değil.

Tek tek konuştuğumuzda birçok milletvekilinin bu tasarıda neyin geldiğinden haberi yok.

CELAL DİNÇER (İstanbul) - Doğru.

AHMET DURAN BULUT (Devamla) - Sadece gelip burada oy kullanıyorsunuz.

ALİ HAYDAR ÖNER (Isparta) - Recep Özel gibi.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Hiç de öyle değil!

AHMET DURAN BULUT (Devamla) - Allah aşkına, açın bir okuyun, evinize gittiğiniz zaman okuyun.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Sen okudun mu hiç? Sen okudun mu?

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Sen kaç kere okudun?

AHMET DURAN BULUT (Devamla) - Birilerinin yönlendirmesiyle hareket etmeyin, kendi vicdanlarınızla hareket edin diyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.