Konu:Meclis TV yayınlarında tarafsızlık ilkesinin gözetilmediğine ilişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:65
Tarih:26/02/2015


Meclis TV yayınlarında tarafsızlık ilkesinin gözetilmediğine ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Meclis Televizyonunun yayınlarıyla ilgili bir konuyu Sayın Meclis Başkanının dikkatine sunmak istiyorum: Türkiye Büyük Millet Meclisi Televizyonu, yayınlarında tarafsızlık ilkesini gözetmemektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun konuşmalarını vermek üzere, daha çok onların sesini duyurmak üzere hareket eden bir kuruma dönüşmüştür Meclis Televizyonu. Örneğin, 3 muhalefet partisinin konuşmaları verildikten sonra, daha doğrusu Meclis Televizyonunun Genel Kurul çalışmalarını vermediği saatlerde, örneğin yemek nedeniyle veya diğer nedenlerle verilen aralarda, o boşlukları değerlendirmek üzere yapılan haberlerde, eğer 3 muhalefet partisi temsilcisinin konuşmaları verilmiş ise Adalet ve Kalkınma Partisi Grubundan da 3 kişinin konuşması verilsin şeklinde bir kaygı içinde hareket edilmektedir. Eşitlik bu değildir, eşitlik her siyasi partiye eşit bir zaman diliminin tanınmasıdır.

Yine, Genel Kurul çalışmalarının yansıtılmasında, zaman zaman sadece kürsünün verilmesi, Genel Kurul salonunun verilmemesi yönünde bir çalışma yapılmaktadır. Bir kez kameralar bu nedenle kilitlenmiştir, "Sadece kürsü verilsin, Genel Kurul gösterilmesin." şeklinde Adalet ve Kalkınma Partili milletvekillerinin baskısıyla böyle bir şey yapıldığı iddia edilmektedir. Bizlerin, muhalefet grubunun basın toplantıları akşam 19.00'a kadar olan saatlerde -yani Genel Kurul çalışmalarına ara verilen saatleri kastediyorum tabii ki- verilmemektedir ya da çok az verilmektedir ama iktidar partisi grubunun basın toplantıları olunca bunlar o saatlerde verilmektedir.

Ben Sayın Meclis Başkanına, Meclis Televizyonunun bu yanlı yayın faaliyetine el koymasını ve objektif bir yayına geçilmesi yönünde gerekli çabayı göstermesini tavsiye ediyorum.

Teşekkür ederim.