Konu:Ağrı ilinde yapılan yatırımlara ilişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:58
Tarih:19/02/2015


Ağrı ilinde yapılan yatırımlara ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Teşekkür ediyorum.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, lütfen yoklama yapın, yoklama yapın burada. Tüzüğü çiğniyorsunuz, yoklama yapın.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - İlk önce, CHP'yi, MHP'yi birbirlerinin yedekleri olması hasebiyle sizlere, yüce millete havale ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar, CHP ve HDP sıralarından sürekli sıra kapaklarına vurmalar)

LEVENT GÖK (Ankara) - Burada olur mu böyle şey? Açılmadan toplantıya başlıyorsunuz, kürsüde hatibi konuşturuyorsunuz. Olur mu böyle bir şey?

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Bu yüce millet sizin her döneminizde sizi alaşağı etmiştir. Siz 2002-2015 tarihleri arasında girdiğiniz her seçimde en sonuncu oldunuz.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Hadi oradan, hadi oradan!

LEVENT GÖK (Ankara) - Toplantı açılmadan toplantı yapamazsınız. Yazıklar olsun size!

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Böyle bir şey olmaz ya!

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Allah'ın izniyle, sizler yine 2015 genel seçimlerinde en alta gireceksiniz. Bu millet size bu tokadı vuracaktır, bunu bilmiş olun. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Duyamıyoruz, duyamıyoruz Sayın Başkan, ara verin, duyamıyoruz.

LEVENT GÖK (Ankara) - Böyle bir tablo olur mu?

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle, geçen hafta sonu Amerika Birleşik Devletlerinde meydana gelen olayda 3 Müslüman gencimizi şehit eden saldırıyı kınıyorum. Burada şehit olanlara Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

LEVENT GÖK (Ankara) - Yoklama yapın, yoklama.

HİLMİ BİLGİN (Sivas) - Yani, çok aciz bir muhalefet var, ülkem adına üzülüyorum ya, ülkem adına üzülüyorum bu muhalefete.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Şimdi, özellikle AK PARTİ hükûmetleri döneminde, 2002 ve 2015 tarihleri arasında meydana getirdiğimiz yatırımlara ilişkin sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, bu iş böyle olmaz. Toplantıyı geriyorsunuz, gerilim yaratıyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz. Toplantı sayısı yokken toplantıyı açıyorsunuz. Yapın yoklamayı. Olur mu öyle şey? Şu hâle bak!

HİLMİ BİLGİN (Sivas) - Çok acizsiniz, aciz, çok acizsiniz. Ülke adına üzülüyorum, demokrasi adına üzülüyorum.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Değerli milletvekilleri, biz AK PARTİ neferleri olarak, AK PARTİ'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği yolda yürümeye ve hizmet etmeye devam edeceğiz.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, bu nedir? Alt tarafı bir oylama ya.

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Ya, böyle Meclis mi yönetilir? Ayıp ya, ayıp!

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Yeni Türkiye yolunda, Genel Başkanımız ve Başbakanımız Profesör Doktor Sayın Ahmet Davutoğlu'nun önderliğinde aynı şevk ve heyecanla çalışacağız. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Ayıp ya, ayıp, talimatla Meclis yönetiyorsunuz.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, böyle olmaz, yanlış yapıyorsunuz, İç Tüzük'ü çiğniyorsunuz.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - 2014 yılında Başbakanımız bizim Ağrı ve Patnos ilçemiz kongremizi ziyaret etmişlerdir. Ben burada da kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.

Hükûmetimizin, tüm Türkiye'de olduğu gibi, Ağrı ilimize getirmiş olduğu bazı yatırımlar konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Son on üç yılında AK PARTİ hükûmetleriyle Ağrı'ya eski parayla 7 katrilyonu aşkın bir yatırım getirildi.

LEVENT GÖK (Ankara) - Türkiye'yi geriyorsunuz, Türkiye'yi. Niye korkuyorsunuz, niye korkuyorsunuz?

HİLMİ BİLGİN (Sivas) - Demokrasi adına yazık, yazık! Millet görüyor millet. Çok komiksiniz. Söyleyecek sözünüz yok mu sizin, yok mu söyleyecek sözünüz?

LEVENT GÖK (Ankara) - Usulü çiğniyorsunuz, usulü, Anayasa'yı çiğniyorsunuz, çiğnettirmeyeceğiz size.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Bunların en başında gelen doğal gazdır. Doğal gaz bizim gibi 7 tane küçük olan illeri... Biz bunlara çözüm getirdik ve 2014'te Resmî Gazete'de yayınlanan şeyle bu yürürlüğe girdi.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, hukuku çiğniyorsunuz, İç Tüzük'ü çiğniyorsunuz, Anayasa'yı çiğniyorsunuz.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Kamulaştırma... İlk kez devlet eliyle Ağrı'da bir Kağızman Caddemizin kamulaştırılması yapıldı.

LEVENT GÖK (Ankara) - Şu yaptığınıza bakın.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Eğitim konusunda, on üç yılda ilimiz ve ilçelerimize eski parayla 600 trilyonu aşkın yatırım yaptık. Yine, 2011-2014 yılları arasında 1.394 yeni derslik, 126 tane okul yaptık; 33 tane okul, 1.900 kişilik pansiyon ve 3 tane spor salonumuzun yapımı devam ediyor.

Ağrı merkezde 17/05/2007 tarihinde AK PARTİ hükûmetlerince Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kuruldu. Bunların içerisinde 6 fakülte, 3 tane enstitü, 6 tane yüksekokul, 6 tane meslek yüksekokulu, 6 tane araştırma ve uygulama merkezi...

LEVENT GÖK (Ankara) - İç Tüzük'ü çiğniyorsunuz, bu toplantı başlamamıştır.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Burada, hem Sayın İbrahim Çeçen'e hem de üniversitemizin dekanı Profesör Doktor Sayın İrfan Aslan Bey'e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

LEVENT GÖK (Ankara) - Böyle keyfilik olmaz, böyle keyfiliğe izin vermeyiz.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Biz son üç yılda Ağrı merkeze 5 tane lise yaptık; bunların 2 tanesi de hayırseverlerimize aittir. Ben burada, rahmetli Hayrettin Atmaca ve iş adamı Şinasi Ünsal'a teşekkürlerimi sunuyorum.

Ağrı merkez ana arterlerde sadece 2011-2014 yılları arasında 60 kilometreye yakın sıcak asfalt yapıldı.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, toplantı açılmadan toplantı yapıyorsunuz. Bu nasıl anlayış?

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Şu anda devam etmekte olan ve 400 yataklı Ağrı Devlet Hastanemiz inşallah 2015 yılı içerisinde bitecektir ve bunun yaklaşık maliyeti 69 trilyondur. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

Ağrı havalimanı ve yeni terminal binasının yaklaşık maliyeti 2015'te 65 trilyondur.

Ağrı merkezde kentsel dönüşüm hızla devam etmektedir.

Ağrı Kültür Merkezimiz bitti.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, yoklama istiyoruz, yoklama!

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Eski devlet hastanemizin yerine Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlık Müdürlüğü, 30 ünitlik ağız ve diş kliniği, 112 Acil Komuta Merkezi, 6 hekimlik aile sağlık merkezi çalışmalarımız devam ediyor, 2015 yılı yatırım programında.

Yine, 2015 yılının birinci ayında ilimiz ve ilçemize 9 adet ambulans gönderildi.

Değerli milletvekilleri, Ağrı halkının modern bir ortamda rahat spor yapabilmesi için sadece 2014 yılı içerisinde eski parayla 15 trilyona yakın bir para gönderildi.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan...

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Yine, kamp eğitim merkezimiz 2015 yılı içerisinde bitiyor, 5 trilyon.

Ağrı Polisevinin yakınında sentetik çim sahaya 300 milyar lira para gönderdik.

Ağrı'ya yeni bir adliye sarayı kuruyoruz. 33 dönümlük arsa tahsisi yapıldı ve hâkim, savcılarımıza da bu sene içerisinde yaklaşık olarak 96 adet lojman yaptırdık ve bunun maliyeti 13 trilyon 158 bin 600 TL oldu.

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, karar...

ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) - Bu tek parti diktatörlüğü muhalefeti dinlemiyor.

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Diyadin ilçemize 16 derslikli imam-hatip lisesi, yine Diyadin ilçemize 1 adet yüksek okulun getirilmesi için 58 dönüm yer tahsisi yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına SHM yapımı için 8 bin metrekare yer arsa tahsisi yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığına Diyanet yerleşkesinin yapılması için 4 bin metrekare yer yapıldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

(CHP ve HDP sıralarından gürültüler, AK PARTİ sıralarından alkışlar)

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Saygılarımla selamlıyorum.

(AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri ve alkışlar)