Konu:Hunharca Katledilen Özgecan Aslan'a Allah'tan Rahmet Dilediklerine Ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Olduklarına İlişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:56
Tarih:17/02/2015


Hunharca katledilen Özgecan Aslan'a Allah'tan rahmet dilediklerine ve kadına yönelik şiddete karşı olduklarına ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, Özgecan yavrumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine ve bütün milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Özgecan'ın hayatını kaybetmesiyle birlikte, ulusça gerçekten çok duygulu anlar yaşadık, üzüldük. Kızlarımız, çocuklarımız, annelerimiz, babalarımız gerçekten büyük bir acının içerisine girdi. Sanki herkes kendi çocuğunu kaybetmiş gibi yüreği dağlandı. Böylesi bir acı karşısında bütün milletimiz birleşti. Keşke bu birleşmeyi böyle bir acı yaşamaksızın hayatın diğer alanlarında gösterebilseydik. Şimdi bu acıdan hareketle kadına şiddet konusunda bir seferberlik başlatılacağını Sayın Başbakan ifade etti. Elbette güzel bir şey ancak kadına şiddet konusunda bir seferberlik başlatırken herhâlde öncelikle eğitim sisteminden başlamak gerekir, toplumu kutuplaştırmak gibi politikalardan vazgeçmek gerekir, siyasetçilerin bütün topluma huzur veren konuşmalar yapması gerekir. Bütün bunları yaparsak toplum bir gerilimden gerçekten kurtulur. Eğitim sistemini gerçekten reforme edersek ancak kadına karşı şiddeti, insana karşı şiddeti, cinayetleri ve suçları önleyebiliriz.

Ben bu dileklerle Özgecan yavrumuza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine yürekten sabır ve başsağlığı diliyorum, milletimize sabır diliyorum.

Teşekkür ederim.