Konu:20 Ocak 1990 Bakü katliamının 25'inci yıl dönümüne ilişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:44
Tarih:20/01/2015


20 Ocak 1990 Bakü katliamının 25'inci yıl dönümüne ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ÖZGÜNDÜZ (İstanbul) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün 20 Ocak, 20 Yanvar Bakü katliamının 25'inci yıl dönümü, başka bir ifadeyle "Kara Ocak." Ne oldu 20 Ocakta? Değerli milletvekilleri, o zamanki SSCB'ye bağlı Kızıl Ordu, bağımsızlık isteyen ve bu amaçla Azadlık Meydanı'nda toplanan Azerbaycan halkının üzerine tanklarıyla, zırhlı araçlarıyla girdi ve 100'ün üzerinde şehit verildi, yine bine yakın yaralı ve kayıp yaşandı.

O şehitler sayesindedir ki bugün Azerbaycan, bağımsız Azerbaycan yoluna devam etmektedir. Ben, bu vesileyle Bakü şehitlerini saygıyla, minnetle anıyorum. Azerbaycan'a gidenleriniz görmüştür, Şehitler Hiyabanı'nda o şehitler karanfiller içinde yatmaktadır. Ruhları şad olsun diyorum.

Yine, hemen yanı başında bizim Türk şehitliği var. Biliyorsunuz, Nuri Paşa komutasındaki birlikler, Bakü'nün işgalden kurtarılması için, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Bakü'ye giderek orada şehit olan Türk askerleri de yine Şehitler Hiyabanı'nda Azerbaycanlı kardeşleriyle birlikte yan yana, koyun koyuna yatmaktadırlar.

Yine, bildiğiniz gibi, Çanakkale Savaşı'nda Bakü'den, Gence'den, Hocalı'dan gelen Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Çanakkale Savaşı'nda Türkiye Cumhuriyeti'ne destek vermek, daha doğrusu o zamanki Osmanlı'yla birlikte düşmana karşı bir savaş vermişlerdir. Onlar da bugün Çanakkale'deki şehitlikte bizim askerlerimizle birlikte yan yana yatmaktadırlar. Onları da saygıyla, minnetle anıyorum.

Azerbaycan bugün o şehitlerin sayesinde Kafkasya'nın parlayan yıldızı olarak yoluna devam etmektedir ve ülkemizde çok ciddi enerji, ulaşım projelerinin altına imza atmaktadır. Bugün Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan kapısıdır Azerbaycan ve Kafkasya.

Efendim, aynı zamanda, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve yine Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu projeleri iki ülkeyi, bir millet iki devlet olan bu iki toplumu birbirine bağlayan önemli ekonomik projelerdir.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler başka hiçbir devlet arasında görülmeyen düzeyde ilişkilerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi, Azerbaycan'ın sevinci elbette ki Türk milletinin, bizim sevincimizdir, yine Azerbaycan'ın kederi de bizim kederimizdir. Bugün Azerbaycan'ın keder günüdür, dolayısıyla biz de Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bu kederi yaşıyoruz. Aslında, "keder" dedik ancak Azerbaycan'da 20 Ocakta şehitlerin yaktığı bu özgürlük meşalesi bütün Sovyet cumhuriyetlerine yayılarak, diğer ulusların da, Türk cumhuriyetlerle birlikte diğer Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde bulunan ülkelerin de bağımsızlığının öncüsü olmuştur. Bu nedenle şehitlere üzülmüyoruz, Allah onların ruhlarını şad etsin ki müstakil, bağımsız, azat Azerbaycan'ı kurdular. Nasıl ki biz Kurtuluş Savaşı'mızda şehit olanları saygıyla, minnetle anıyorsak, Azerbaycan için de canını verenleri burada saygı ve minnetle anıyoruz.

Umarım, inşallah, en yakın zamanda Azerbaycan'ın işgal atında bulunan yüzde 20 toprağı Karabağ, can Karabağ, kara bahtım Karabağ azat olur; orası da müstakil, bağımsız Azerbaycan'ın toprağı olarak azat bir şekilde olur ve biz 20 Ocağı Karabağ'da yâd ederiz diyorum, Genel Kurulu saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Sağ olun. (CHP, AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar)