Konu:Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in 656 ve 656'ya 1'inci Ek sıra sayılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile 657 sıra sayılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın beşinci tur görüşmelerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle
Yasama Yılı:5
Birleşim:30
Tarih:15/12/2014


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in 656 ve 656'ya 1'inci Ek sıra sayılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile 657 sıra sayılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın beşinci tur görüşmelerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SENA KALELİ (Bursa) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Şuna, "Stratejik Derinlik" kitabına bir bakarsanız Sayın Davutoğlu'nun, orada Hitler'in jeopolitik uzmanı Haushofer'in 3 ayrı kuramından yararlandığını görürsünüz.

Biri "lebensraum" yani hayat alanı. Bu demektir ki: Arkaik anlayıştaki yayılmacı politikayı benimsemek, hükmetmek, kültürel emperyalizmi ve yaklaşımı benimsemek.

"Hinterland": Ekonomik alan açmak, küçük ülkelerin büyük alanlara sahip olmasını istememek, her yeri babanızın çiftliği olarak görmek.

Üçüncüsü de "mittellage"; yani merkez ülke konumunda olabilmek. Yani, biz, tamamen kendimizi her şeyin merkezine koyuyoruz, demokrasiyi de kendi değerlerimize göre değerlendiriyoruz. Biz, kendi değerlerimize uydurduğumuz bu demokrasi anlayışıyla Kazım Akşar'ın yönettiği "Güneş Batarken Bile Büyük" oyununu sahnelerden çekiyoruz. Her şeyi fıtrata bağlıyor, siyasi sorumluluk almıyoruz. Hegemonya kuralının başarısı bağımsızlıktır, sanayi toplumu olmaktır, dini referanslardan uzaklaşmaktır.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)