Konu:2015 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2013 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
Yasama Yılı:5
Birleşim:27
Tarih:12/12/2014


2015 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2013 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA BAYRAM ÖZÇELİK (Burdur) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; tarihimizle, kültürümüzle, medeniyetimizle çok büyük olduğumuzun bilincinde olmalıyız; büyük düşünmeli, büyük hedefler koymalı, büyük adımlar atmalıyız. Son yıllarda büyük adımımızın bir adı da TİKA Başkanlığımız olmuştur.

"Kâmil odur ki koya her yerde bir eser,

Eseri olmayanın yerinde yeller eser."

AK PARTİ'mizin hizmet ve eser siyasetiyle siyasi tarihimizde yeni sayfalar açmaya devam ediyoruz. Eser ve hizmet siyasetinin en güzel neticelerinin alındığı TİKA'yla, tarihî mirasımıza sahip çıkılsın diye bir başlangıç yapıldı. Sonraları, dünya mirasına ve insanlık mirasına sahip çıkılmaya devam ediyor.

Türkiye'nin dünyadaki kazanımlarından olan TİKA, hizmet üretimi arttıkça dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Yeni ilgi alanları oluşturarak etki alanını genişletmeye devam etmektedir. Şu anda, 38 ülkede 40 program koordinasyon ofisiyle yolculuğuna devam ediyor.

AK PARTİ'mizin aktif ve çok boyutlu dış politikasıyla örtüşen TİKA, bir dünya markası olmaya devam ediyor. Bir Pasifik'te, bir Orta Asya'da, bir Orta Doğu'da, Afrika'da, Balkanlarda, Kafkaslarda, Latin Amerika'da insanlığa hizmet etmeye çalışıyor.

Tarihimizden ve insanlık tarihinden güç alarak hayata devam etmek istiyorsak geçmişle bağlar sağlam olmalı, sağlamlaştırılmalı. Sadece tarihî yapıları restore gibi başlayan süreç gönüllerde restorasyonlar yapmaya devam ediyor.

"Dünyada benim hiç dostum yok mu, benim hiç kardeşim yok mu, benim hiç arkadaşım yok mu?" diyen mağdur ve mazlumlar hemen yanı başında Türk'ün elini, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansını buluyor. Somali'de devlet erkânı TİKA'yı "Somalilerin başına gelen en güzel şey" olarak nitelendiriyorsa ne güzel anlamlandırma olmuştur. Yardıma muhtaç halkların imdadına koşan ülke algısının oluşumunda en büyük pay TİKA'nındır. TİKA, her geçen gün yeni görevlerin adresi olmaktadır.

Tacikistan'da Çocuk Kanser Merkezi kuruyorsun, bitti mi? Arkasından dua ediliyor. Somali'de içme suyu açıyorsun, bitti mi? Arkasından dua geliyor. Sudan'da bir hastane açıyorsun, bitti mi? Arkasından dua geliyor. Filistin ve Gazze'de bir çocuğun yarası sarıldı, bitti mi? Arkasından dua geliyor. Duayla yaşamak, duayla hizmet üretmek bu olsa gerek. Yapmış olduğumuz yardımlar ve verdiğimiz destekler ülkemiz için asla bir kayıp olarak görülmemelidir. Aksine, ülkemizin uluslararası alanda saygınlığını, görünürlüğünü artırıcı, küresel barışa verdiği desteği ve devletimizin hareket kabiliyetini gösterir çok önemli bir kazanım olarak projeler üretilmektedir.

Bu kısacık ömürde dava adamı olmak, vakıf insanı olmak her kişiye nasip olmaz. İşte, TİKA'da çalışan arkadaşlarımızın bu bilinçle hareket ettiğini görüyoruz.

"Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,

Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;

Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!"

Lütfen, kimse tereddütle bakmasın, kızmasın.

"Mali gelirine oranla dünyada en fazla dış yardım yapan ülke olduk." demekle ülke içi siyasi avantaj sağlayacak bir söz söylemiyoruz. Dünyada en az gelişmiş ülkelerin insanlarına Anadolu insanının yardım elinin nasıl uzandığını ve uluslararası taahhüdünü nasıl yerine getirdiğini görüyoruz.

Bizim medeniyet kadrolarımızla, medeniyet kodlarımızla buluşmamız lazım. Medeniyet tasavvurumuzda inşa var, imar var, onarım var, kalplerin imarı var, gönüllerin inşası var, mazlumun, mağdurun yardımına koşma var, el uzatma var. Dolayısıyla, biz, TİKA'nın şu anda yaptıklarını bir medeniyet tasavvurunun örnekleri olarak görüyoruz.

TİKA'mızın şimdiye kadar başında bulunan TİKA başkanları Savaş Barkçin, Hakan Fidan, Musa Kulaklıkaya'ya ve şimdiki Başkanımız Serdar Çam'a; daha önce Başbakan yardımcılarımız olarak burada hizmet veren Beşir Atalay'a, Mustafa Said Yazıcıoğlu'na, Bekir Bozdağ'a, Emrullah İşler'e, Bakanımız Faruk Çelik'e ve şimdi Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş'a -Numan Kurtulmuş'un öncülüğünde de çok güzel hizmetlere imza atacağını biliyoruz- ve Başbakanımıza da...

ALİ SERİNDAĞ (Gaziantep) - TİKA daha önce de vardı.

BAYRAM ÖZÇELİK (Devamla) - ...şükranlarımızı arz ediyoruz ama esas, TİKA'yı yardım kuruluşu özüne döndüren, misyon ve vizyon kazandıran, öncelikleri arasına alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı arz ediyoruz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)