Konu:Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşması sırasında CHP Grubuna sataşması nedeniyle
Yasama Yılı:5
Birleşim:16
Tarih:19/11/2014


Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşması sırasında CHP Grubuna sataşması nedeniyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına konuşan sayın milletvekili şöyle bir cümle de kullandı: "Yani Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri diyor ki: 'Meclis araştırma önergesi vermekle iş kazaları önlenecek.' Yok böyle bir şey." diyor. Yani "Meclis araştırma önergesi vermekle iş kazaları, iş cinayetleri, facialar önlenemez." dedi.

Bu cümlenin daha önce benzer konularda söylenmiş şu cümlelerden hiçbir farkı yok: Yıl 2010, Karadon maden faciası, 30 işçimiz öldü, Sayın Recep Tayyip Erdoğan dedi ki: "Ölüm bu mesleğin kaderinde var." Zamanın Çalışma Bakanı da dedi ki: "Güzel öldüler." 2014, Soma faciası, 301 kardeşimiz hayatını kaybetti, Sayın Erdoğan yine "Ölüm bu işin fıtratında var." dedi. Sayın Özdağ aynı anlayışı devam ettiriyor. "Meclise araştırma önergesi vermekle iş kazaları önlenmez." Yani "Bu işin kaderinde, fıtratında ölüm vardır." demek istiyor. Çok yazık, üzüntülerimi bildiriyorum.

Soma faciası 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşandı. Biz buraya 29 Nisan tarihinde, "Soma maden ocaklarında her an bir facia yaşanabilir, gelin bunu araştıralım, önlem alalım." diye bir önerge getirdik. Manisa milletvekillerimiz ve 54 milletvekilimizin imzasını taşıyan bir önergeyi getirdik, burada reddettiniz. Diyorsunuz ki: "Bu önergeyi kabul etseydik bu facia yine olacaktı, yine yaşanacaktı."

Sevgili arkadaşlar, ondan sonra torba yasa çıkarıldı, bütün kazalar artık önlenecek imajı verdiniz. Ermenek'te 18 işçimiz toprak altında kaldı, hâlâ cesetleri çıkarılamadı. Şu "Ölüm bu işin kaderinde vardır." anlayışını bir kenara bırakın da şu işçilere bir kulak verin.

Teşekkür ederim, saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) - Sayın Başkan...

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Kaplan, size teşekkür etmeyi unuttum. Teşekkür ederim.