Konu:Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı
Yasama Yılı:5
Birleşim:15
Tarih:18/11/2014


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Bakan bedelli askerlik konusunda bir açıklamada bulundu ama açıklamalarını, ben, beklentileri olan kişiler açısından son derece yetersiz buldum, bu konuda bir soru sormak istiyorum Sayın Bakana.

Hükûmetinizin çıkarmış olduğu ilk bedelli askerlik yasası başarısızlıkla sonuçlandı. Kapsama giren kişi sayısı 470 bin olmasına rağmen başvuran kişi sayısı 70 binde kaldı, 400 bin kişi kapsama giremedi. Bu sayının şimdi 600 bin civarında olduğu ifade ediliyor. Daha önce bir genel başkan yardımcınız bedelli askerlik bekleyenlere yönelik olumlu bir değerlendirme yaptı, beklentileri artırdı. Daha sonra da Sayın Başbakanın "Bu konjonktürde bedelli askerlik olmaz." açıklaması yapıldı. Siz biraz önce yine konjonktüre vurgu yaptınız ve olayı beklemeye aldınız. Yani, Sayın Başbakanın açıklamasının yarattığı olumsuzluğu gidermek amacıyla, tam bir umut da vermeyerek, bedelli beklentisinde olanlara ucu açık bir sözde bulundunuz. Bedelli askerlik çıkacak mı, çıkmayacak mı, hiçbir şey söylemediniz Sayın Bakan.

Şimdi herkesin beklediği şudur: Bedelli askerlik çıkacak mı, çıkmayacak mı? Madem Sayın Başbakana sözü bıraktınız, Sayın Başbakan bu açıklamasını ne zaman yapacak? Bunu bir seçim yatırımı olarak mı düşünecek? Bugüne kadar hep böyle yapıldı; ya referandum ya seçim ya bir başka Cumhurbaşkanlığı seçimi, hep bu seçimlere endekslendi. Siz Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce de bir açıklama yaptınız. "Sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olunca buna bakacak, edecek, bunu yapacak." gibi bir açıklama yaptınız. Sayın Bakanım, şimdi aynı şeyi Sayın Başbakan için söylüyorsunuz. Lütfen açık olun. Bedelli askerlik çıkacak mı, çıkmayacak mı?

Teşekkür ederim.