Konu:Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Yaptığı Açıklaması Sırasında Şahsına Sataşması Nedeniyle
Yasama Yılı:5
Birleşim:9
Tarih:04/11/2014


Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yaptığı açıklaması sırasında şahsına sataşması nedeniyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, Sayın Bakanın vermiş olduğu bilgi doğru değil. Özel Üsküdar Amerikan Kolejine İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünce yazılmış olan bir yazı vardır ve yazıda hilafıhakikat bir gerekçe vardır. Yazı burada, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz yazmış Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne. Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü de okul müdürlüğüne aynı yazıyı intikal ettirmiş.

Yazıda diyor ki: Falan öğrencinin yedek listede bırakılarak kendisinden daha düşük puana sahip öğrencilerin kaydedilmesi usulsüzdür.

Bir kere öğrenci yedek listede değil. Öğrencinin puanı 782, Üsküdar Amerikan Lisesi en son 789 puana inmiş. Açıkça bir usulsüzlük var. Siz eğer 782 puanlı öğrenciyi oraya alıyorsanız -ve kontenjan dışı alınıyor Sayın Bakan, bunu siz gayet iyi biliyorsunuz, kontenjan 168 kişi, dolmuş, 169'uncu kişi olarak oraya gidiyor ve kayıt döneminden sonra gidiyor- o zaman 782 puanın üzerindeki tüm öğrencilere duyuru yapacaksınız, diyeceksiniz ki: "Bu okul bu uygulamayı yanlış yapmıştır. Bu puanın üzerindeki bütün öğrenciler buraya kaydolsun, gelsin." Gelen gelir, gelmeyen gelmez. Olay açıkça usulsüzdür Sayın Bakan.

Pazar günü, evet, sizinle ben telefonla görüştüm. Bana biraz daha farklı söylemiştiniz, yani haklı olabileceğim yönünde bir ifade kullanmıştınız ama bugün tam tersi bir şey söylüyorsunuz. Buna üzüldüğümü ifade etmeliyim.

Bu öğrencinin bir kabahati yok tabii. Sonuçta onun velisi, velisinin dayandığı medya gücü, konu oradan kaynaklanıyor. Bir başka medyada bu haksızlığın haber olmasını, Sayın Bakan, iki medya gücünün arasındaki bir mücadele olarak görüyor; değil. Hayır, diğer gazete, Hürriyet gazetesi haksızlığı gündeme getiriyor.

Bunu sürekli olarak gündeme getireceğim. Bu hukuksuzluğun üzerini hiç kimse örtemeyecektir.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)