Konu:Sataşma Nedeniyle Yaptığı Konuşması Sırasında, Cumhurbaşkanına Hakarette Bulunmadığına Ve Böyle Bir Düşünce Ve Duygunun Da Aklından Geçmediğine İlişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:5
Tarih:16/10/2014


Sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında, Cumhurbaşkanına hakarette bulunmadığına ve böyle bir düşünce ve duygunun da aklından geçmediğine ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, ben ne Sayın Cumhurbaşkanına ne Sayın Başbakana ne herhangi bir Sayın Bakana hakaret etmeyi aklımdan geçirmem.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - "Diktatör" diyorsunuz. Daha ne diyeceksiniz ya?

İLHAN DEMİRÖZ (Bursa) - Dinle ya, dinle! Bir şey anlatıyor ya!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Şu ana kadar da hakaret anlamında ağzımdan bir kelime çıkmadı.

AHMET AYDIN (Adıyaman) - "Pervasızca" demek ne demek?

AHMET YENİ (Samsun) - Daha ne çıkacak?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Değerli milletvekilleri, "pervasız" kelimesi ne demektir? "Çekinmeyen, sakınmayan." Açın, Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakın, rica ederim.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - "Pervasız" desek o zaman ne olacak size?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Yani bir siyasi eleştiri kelimesini amacından kopararak hakarete dönüştürmek gibi bir durumu, bir duyguyu, bir ifadeyi size yakıştıramıyorum.

AHMET YENİ (Samsun) - Sayın Başkan, sözünü geri almayacak mı?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Cumhurbaşkanına hiç kimse hakaret etme hakkına sahip değildir. Sayın Cumhurbaşkanını eleştirebiliriz, Sayın Tayyip Erdoğan Başbakan da olsaydı şu anda eleştirirdik, Sayın Davutoğlu'nu eleştiririm, bakanları eleştiririm, onlar için de "pervasız" kelimesini kullanacağım durumlar olabilir...

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Bundan sonra bizim de olur Sayın Hamzaçebi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - ...ama bu bir eleştiri kelimesidir. Lütfen Türk Dil Kurumu sözlüğünü açın, bakın. Hakaret gibi bir düşünce, duygu, bir kelime aklımdan geçmez.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Çok pervasız konuşuyor Başkanım ya! Madem hakaret değil...

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Eğer hakaret etmek gibi bir niyetle bir kelime söylesem onu geri alacak olgunluğa da sahibim. Ben hakaret etmedim, sadece Sayın Cumhurbaşkanının pervasızlığıyla ilgili bir değerlendirme yaptım efendim.

Teşekkür ederim.