Konu:Ülkemizde Milyonlarca Ailenin Geçim Kaynağı Olan Zeytinin Yıllardan Beri İhmal Edildiğine Ve Manyas İle Gönen'de Etkili Olan Yağışların Sebep Olduğu Zararlara İlişkin
Yasama Yılı:5
Birleşim:3
Tarih:14/10/2014


Ülkemizde milyonlarca ailenin geçim kaynağı olan zeytinin yıllardan beri ihmal edildiğine ve Manyas ile Gönen'de etkili olan yağışların sebep olduğu zararlara ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Sayın Başkan, zeytin hasat mevsimi başlamıştır. Ülkemizde milyonlarca aileyi etkileyen, geçim kaynağı olan zeytin, maalesef yıllardan beri ihmal edilmiş, düşük fiyat politikalarıyla bölge ve insanlar mağdur hâle gelmiştir.

Avrupa Birliği ülkelerinde zeytinyağına litrede 3 liranın üstünde destek verilirken, ülkemizde sadece 60 kuruş verilmektedir. Zeytincinin talebi, ayçiçeği gibi, fındık gibi tanede kiloya destek verilmesi, yağa destek verilmesi değil. Hükûmetin bunu göz önünde bulundurmasını diliyorum.

Diğer taraftan, bölgem olan Balıkesir'de, geçtiğimiz günlerde Manyas ve Gönen ilçelerinde çok etkili olan, zarara sebep olan bir yağış olmuştur.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)