Konu:BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'IN BAKANLAR KURULU PROGRAMI ÜZERİNDE HÜKÛMET ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:135
Tarih:04/09/2014


BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'IN BAKANLAR KURULU PROGRAMI ÜZERİNDE HÜKÛMET ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KAMER GENÇ (Tunceli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; burada Hükûmet adına gelip konuşan kişilerin doğru konuşması lazım, yalan söylememesi lazım. Şimdi, bir defa, gidiyor diyor ki: "Ben hizmet..." Yani Fethullah Gülen hareketinin içinde olduğunu söylüyor. Eğer bu suçsa sen de suçlusun.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Öyle söylemedi.

KAMER GENÇ (Devamla) - Geçmişte Meclis Başkanlığı yaptığı zaman Bülent Arınç dedi ki: "Meclise soy ismi Arınç olan bir tane adam aldığımı ispatlayamazsınız. İspatlarsanız..." Bir şey söyledi, ben onu şimdi söylemiyorum. Efendim, 3 kişinin soy ismi Arınç çıktı.

AHMET YENİ (Samsun) - Senin oğlun nerede? Oğlun nerede çalışıyor?

KAMER GENÇ (Devamla) - Şimdi, arkadaşlar, "paralel yargı" dediler. Bakın, kendileri dediler ki...

AHMET YENİ (Samsun) - Oğlun nerede? Senin çocuğun nerede çalışıyor?

BAŞKAN - Sayın Yeni, lütfen... Sayın Yeni...

AHMET YENİ (Samsun) - Kendi çocuğu nerede, nerede çalışıyor?

KAMER GENÇ (Devamla) - "Askerlere tuzak kuruldu." dediler.

AHMET YENİ (Samsun) - Oğlun nerede çalışıyor?

KAMER GENÇ (Devamla) - Çıkar burada konuşursun.

"Askerlere tuzak kuruldu." dediler. Peki, bu askerlerimizi, siz orduyu, donanmayı feshettiniz yahu, Deniz Kuvvetlerini yok ettiniz, elli sene geriye attınız. Şimdi Rusya Kırım'a müdahale ediyor, hani Türk donanması? Onları yok ettiniz. Dolayısıyla, o sizin yok ettiğiniz donanma Türk milletinin bağımsızlığını elinden aldı. Peki, bu askerlere bunlar kumpas kurduğu zaman sen bunun içinde değil miydin? Hani seni güya getirip öldüreceklerdi, ne oldu? Sen ihbar ettin, gittin, subaylar geldiler, yok efendim ağızlarına kâğıt aldılar, yuttular; nasıl oldu da peki, çık burada... Bakın, eğer sorumluluk taşıyan bir kişiysen, orduya iftira attın, subaylara iftira attın yalan çıktı ve bunlara iftira ettiğin için senin çıkıp istifa etmen lazım.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Haydi oradan!

KAMER GENÇ (Devamla) - Ayrıca, ben çirkinlik yapmıyorum, seninle ilgili, sizinle ilgili söylediğim yolsuzlukların hangisi şey? Diyor ki efendim... 17 Aralık ve 25 Aralıkta senin Hükûmetinin bakanlarının hırsızlıkları ortaya çıktı ya.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Haydi oradan, haydi be!

KAMER GENÇ (Devamla) - Tayyip Erdoğan'ın oğlunun evinin altında tonlarca para çıktı, taşıdılar, uçaklarla başka yere gönderdiler. Bunları niye engelliyorsunuz?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Sayın Başkan, süreye bakar mısınız?

KAMER GENÇ (Devamla) - Ayrıca da Ali Fuat Yılmazer'e, arkadaşlar, bakın, 500 maaş ikramiye ödemişler.

AHMET YENİ (Samsun) - Oğlun nerede çalışıyor?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Haydi yürü be, haydi be!

KAMER GENÇ (Devamla) - Bugün paralel dedikleri kişiye, o saygılı denilen kişiye 500 maaş ikramiye ödemişsiniz. Bunlara bu kadar para ödemişsiniz, şimdi diyorsunuz ki "Suçlu bunlar." Ya, insanda bir utanç olur ya, utanma olur ya. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)