Konu:KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN AK PARTİ GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:123
Tarih:22/07/2014


KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN AK PARTİ GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; benim, Sayın Başbakanın kullandığı cümleyle ilgili aldığım metin İnternet'te var, Sayın Elitaş'ta bu yoksa ben kendisine bunu takdim edebilirim. "Bunu ben görmedim, bilmiyorum, inceleyemedim." demeye gerek yok, Sayın Başbakan burada söylüyor. Ben, o gece İsrail'i açık, net bir şekilde kınadım. Sizin bütün mahcubiyetiniz, Mısır'daki idamlar konusunda olsun, İsrail'in Gazze'ye saldırısı konusunda olsun, önce Cumhuriyet Halk Partisinin harekete geçmesidir, bundan rahatsızsınız.

Bakın bir şey daha söyleyeyim size: Gazze'ye yönelik olarak, bizim arkadaşlarımız, Gazze'ye gitmek üzere başvuruda bulundular. Hani, siz böyle bir şey yapıyor musunuz? Gazze'ye sahip çıkmak öyle olur, meydanlarda boş boş konuşmakla olmaz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Gemilere bindiler de sonra tekrar indiler.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Sayın Başbakan ne diyor? "İsrail, orantısız güç kullanıyor, çoluk çocuk demeden öldürüyor." Yani, "Orantılı kullanırsa, çoluk çocuğu öldürmezse olur." anlamı çıkar bundan.

HARUN KARACA (İstanbul) - O size ait, o size ait.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - İşte, sen onu söylüyorsun.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Evet, İsrail, orantısız güç kullanıyor, çocuk ve kadın demeden öldürüyor.

HARUN KARACA (İstanbul) - O size ait, tutanaklara bakın. Konuşma tutanaklarında adı var.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - Tutanakta var.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Yani "Çocukları ve kadınları hariç bırakırsa diğerlerini öldürebilir." diyor Tayyip Erdoğan.

HARUN KARACA (İstanbul) - Buna bu milleti inandıramazsınız.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - İnanma ya, inanma!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Değerli milletvekilleri, şimdi, Sayın Elitaş, Genel Başkanını savunacak, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu kötüleyecek ya, çok yanlış bir yere girdi. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Lütfen sessiz olalım.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Diyor ki: "Sayın Genel Başkanınızın çocuğu bilmem hangi tarihte, küçük bir yaşta sigortalı oldu." Bizim Genel Başkanımızın çocuklarının gemicikleri yok, bizim Genel Başkanımızın çocuğu sadece gitar çalıyor, başka bir şey çalmayı bilmiyor. (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Bizim cumhurbaşkanı adayı gibi, iyi iyi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bizim Genel Başkanımızın, çocuklarıyla "Paraları sıfırlayın." şeklinde bir telefon konuşması olmuyor. Bizim bütün...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÜNAL KACIR (İstanbul) - Terbiyesizlik yapıyorsun.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Kim terbiyesiz, bakın kim terbiyesiz? Evet, biz terbiyesiziz, bunları söylediğimiz için.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Siz oturup bir düşünün, nasıl bir Genel Başkanınız olduğu konusunda, belki gerçekleri görürsünüz. (CHP sıralarından alkışlar)