Konu:TEKRAREN, CHP GRUBUNUN, HİÇBİR ŞARTA BAĞLI OLMAKSIZIN İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINI KINADIĞINA VE İSRAİL'İN KARA HAREKÂTINI KINAYAN BİR BİLDİRİYİ PARLAMENTONUN YAYINLAMASI GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:118
Tarih:17/07/2014


TEKRAREN, CHP GRUBUNUN, HİÇBİR ŞARTA BAĞLI OLMAKSIZIN İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINI KINADIĞINA VE İSRAİL'İN KARA HAREKÂTINI KINAYAN BİR BİLDİRİYİ PARLAMENTONUN YAYINLAMASI GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Biraz önce ben İsrail'in Gazze'ye yönelik olarak yapmış olduğu saldırıları çok açık bir şekilde kınadım. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik olarak bugüne kadar yapmış olduğu bütün saldırıları kınıyoruz; hiçbir şarta bağlı olmaksızın, hiçbir hâl veya durum değerlendirmesi yapmaksızın bunu kınıyoruz çok açık bir şekilde.

Benim söylediğim şudur: Bir ülke, kendi askerlerine veya vatandaşlarına yönelik olarak bir başka ülke tarafından bir saldırıya maruz kalırsa elbette uluslararası hukuk çerçevesinde buna cevap verebilir ama hiçbir zaman sivillere yönelik olarak, çocuklara yönelik olarak bir ülke "Misilleme hakkımı kullanıyorum." diye bir harekâta, katliama girişemez, bunu çok açık bir şekilde kınıyorum.

Ben şunu öneriyorum, madem konu açıldı: Gelin, 4 siyasi parti grubu olarak İsrail'in bu harekâtını kınayan bir bildiriyi Parlamento olarak yayınlayalım. Daha önce "Mısır'daki idam cezalarına karşı bir bildiri yayınlayalım." önerimize Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu tam yirmi dört saat sonra cevap vermişti sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine. Ben şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun ve buradaki sayın bakanların, Hükûmetin İsrail'in Gazze'ye yönelik bu saldırısı karşısındaki açık görüşü nedir merak ediyorum.

Teşekkür ederim.