Konu:CHP GRUBU OLARAK, İSRAİL'İN FİLİSTİN'DE YAPTIĞI KATLİAMI KINADIKLARINA VE 4 BAKANLA İLGİLİ FEZLEKELERDE YER ALAN İDDİALARI HİÇ KİMSENİN ÖRTBAS EDEMEYECEĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:116
Tarih:15/07/2014


CHP GRUBU OLARAK, İSRAİL'İN FİLİSTİN'DE YAPTIĞI KATLİAMI KINADIKLARINA VE 4 BAKANLA İLGİLİ FEZLEKELERDE YER ALAN İDDİALARI HİÇ KİMSENİN ÖRTBAS EDEMEYECEĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; mübarek ramazan ayındayız. Ramazan ayında İsrail'in Orta Doğu'da, Gazze'deki Filistinlilere yönelik olarak "misilleme" adı altında başlattığı saldırı, giderek, çoluk çocuk demeden, bir katliama dönüşmüştür. Bu katliamı Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak şiddetle kınıyoruz. Bu hareketin, bu katliamın hak verilebilecek, haklı görülebilecek hiçbir yanı bulunmamaktadır. Ancak üzüntü verici olan şudur ki böylesi bir katliam, bütün dünyanın, uluslararası toplumun gözü önünde meydana gelmektedir, Türkiye'nin hemen yanı başında meydana gelmektedir. Eskiden dış politikasının güçlü olduğu dönemlerde Türkiye, bu konularda arabuluculuk rolü üstlenebilecek konumdayken bugün maalesef, bu konuda herhangi bir şekilde bu sorunu çözebilecek bir adımı atma imkânından yoksundur.

Bütün dünyaya, uluslararası topluma buradan çağrıda bulunuyorum: İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu bu katliama derhâl son verilmesi gerekir. Bunun için bütün uluslararası toplum, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, gerekli adımı atmalıdır.

İkinci olarak söyleyeceğim şudur: Türkiye Büyük Millet Meclisi, 4 bakanla ilgili olarak bir Meclis soruşturma komisyonu kurulmasına geç de olsa karar vermiştir ancak oluşan Meclis Soruşturma Komisyonunun Başkanı, komisyon toplantısı yapmaksızın 4 bakanla ilgili fezlekelerin doğrudan cumhuriyet savcılığına iade edilmesine karar vermiştir. Komisyon Başkanı, burada açıkça hukuku ayaklar altına almıştır ve suç işlemiştir.

Ancak buradan şunu bütün gücümüzle ifade ediyorum: Bu fezlekelerde yer alan iddiaları hiç kimse örtbas edemeyecektir, bakanlarla ilgili olarak, Başbakanla ilgili olarak bu Meclis, yapması gereken soruşturmayı mutlaka yapacaktır.

Teşekkür ediyorum.