Konu:Ankara'nın Spor Konusundaki Sorunlarına İlişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:116
Tarih:15/07/2014


ANKARA'NIN SPOR KONUSUNDAKİ SORUNLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYLİN NAZLIAKA (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Ankara'nın spor sorunlarıyla ilgili olarak gündem dışı söz almış bulunuyorum. Yüce heyeti saygıyla selamlarım.

Değerli milletvekilleri, tabii, Ankara'nın spor sorunlarına beş dakika gibi kısa bir süreç içerisinde tümüyle değinebilmek imkânsız. O yüzden, sözlerimin başında, öncelikle, Ankaragücü'yle ilgili olarak birkaç cümle söylemek istiyorum.

Ankaragücü, hepinizin bildiği ya da bilmeyenlerin de buradan bizi dinleyerek zaman içerisinde öğrendiği gibi, Türkiye'nin en köklü futbol takımlarından birisidir, spor takımlarından birisidir. Ankaragücü, aynı zamanda, cumhuriyet tarihiyle ve başkentimizle de özdeşleşmiş olan bir takımdır. İşte, Ankara'nın gururu olan bu takım, maalesef, son yıllarda, bir ailenin kişisel ve siyasi ihtirasları nedeniyle çok zor bir dönemden geçmektedir. "Takımı şampiyonluğa götüreceğim." diye vaatler vererek takımın başına geçen, kulübün başına geçen Ahmet Gökçek, maalesef takımı borç batağına sürüklemiştir. Bununla başlayan süreç içerisinde, takım, önce bugünkü adıyla PTT 1. Lig'e, arkasından Spor Toto 2. Lig'e kadar düşmüştür.

Bizler burada Ankaragücü'nün yaşadığı sorunları her fırsatta dile getirdik; ben bu konuda basın açıklamaları yaptım, Meclis önergeleri verdim. Bursaspor dahi, Ankaragücü'nün yaşadığı bu sorunlara karşı çok büyük bir destek gösterdi. Ama ne hikmetse Ankara'nın Büyükşehir Belediye Başkanı Ankaragücü taraftarlarını sadece bir oy deposu olarak görmekten vazgeçmedi ve onlara zaman zaman bazı vaatlerde bulunarak onları kandırmaya yeltendi.

Bakın, geçtiğimiz dönemde yani 30 Mart 2014 seçimleri öncesinde Büyükşehir Belediye Meclisi bir karar çıkarttı; bu karara göre, Ankaragücü'ne 2 milyon TL bağış yapılacaktı. Bugüne kadar kaç lira bağış yapıldı, biliyor musunuz? Sıfır lira. İşte, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Ankaralıların ve Ankaragüçlülerin duygularıyla böylesine oynamaktadır değerli milletvekilleri. Buradan özellikle AKP'nin Ankara milletvekillerine seslenmek istiyorum: Daha ne kadar bu yapılan haksızlıkları görmezden geleceksiniz? Daha ne kadar cansiparane olarak koruduğunuz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının yalanlarının arkasında duracaksınız?

Bakın, değerli milletvekilleri, Ankara bir başkent olarak aslında sporun ve sporcunun da yeşerdiği yerdi, burası bir merkezdi ama yıllar içerisinde maalesef bu konuda da yanlış politikalarla, yanlış uygulamalarla Ankara güç kaybetti. Size bazı rakamlar söyleyeceğim. Mesela, şu anda Ankara'da faal sporcu sayısı sadece 855'tir. Lisanslı sporcu sayısı sadece 164 bindir. Spor kulübü sayısı ise 1.003'tür. İşte Ankara'yı böyle bir noktaya sürüklediniz.

Tabii, Ankara'nın sizin dönemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da çok ihmal edilmiş olduğunu söylemem gerekiyor. 2012 yılında bakana bir soru sormuştum, kendisi soru önergeme verdiği yanıtta "Ankara'ya 5 spor tesisi yapılacak." demişti ama bugüne kadar Ankara'ya bir çivi dahi çakılmadı. Gene kendisi Plan Bütçe konuşmaları esnasında Ankara'ya yeni bir stadyum sözü vermişti fakat şu ana kadar yeni bir stadyumla ilgili olarak da herhangi bir duyum alamadık maalesef.

Sorarım size değerli milletvekilleri, devlette süreklilik esas değil midir? Bakanınız tokat yemiş, görevinden alınmış olabilir, yeni Bakanın o bakanın verdiği sözlere sahip çıkması gerekmez mi, o sözleri gerçekleştirmesi gerekmez mi?

Bakın, Ankara ne çok fırsatlar kaçırdı: Geçen yıl dünya kupası maçlarının oynanacağı iller belirlenirken Ankara'nın da ismi geçti. Ancak bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı, Ankara'yı o listeden çıkardı biliyor musunuz? Yani bir yandan Ankara'nın uluslararası itibarını artıracak bir organizasyonda yer almasını engelledi, öte yandan belki de yapılacak birtakım yatırımlarla, yenilenecek stadyumlarla Ankara'da sporun büyük bir coşkuyla yeşereceği bir dönemin de önüne geçmiş oldu.

Evet, değerli milletvekilleri, size bu kürsüden bir kez daha seslenmek istiyorum. Sporun birleştiriciliği, toplumsal birlikteliğimizi de güçlendiren bir olgudur. O yüzden siyasi emellerimiz için bu ülkenin birlikteliğini feda etmeyelim.

Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)