Konu:BAŞBAĞLAR VE MADIMAK KATLİAMLARINI KINADIĞINA VE İSTANBUL ESENYURT'TA BULUNAN MUHAMMEDİYE CAMİSİ'NE YAPILAN SALDIRI KONUSUNDA HÜKÛMETİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMASI GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:113
Tarih:08/07/2014


BAŞBAĞLAR VE MADIMAK KATLİAMLARINI KINADIĞINA VE İSTANBUL ESENYURT'TA BULUNAN MUHAMMEDİYE CAMİSİ'NE YAPILAN SALDIRI KONUSUNDA HÜKÛMETİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMASI GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ÖZGÜNDÜZ (İstanbul) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Bugün, evet, Başbağlar katliamının yıl dönümü, aynı zamanda Madımak'ın da yıl dönümüydü bir iki hafta önce. Biz her ikisini de kınıyoruz. Madımak'ta hayatını kaybeden canlara da, Başbağlar'da hayatını kaybeden yurttaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyoruz, katillerini lanetle, nefretle anıyoruz.

Aynı zamanda dün akşam tehlikeli bir gelişme oldu. İstanbul Esenyurt'ta bulunan bizim Caferi yurttaşların ibadet ettikleri Muhammediye Camisi'ne gece yarısı bir sabotaj düzenlendi. Daha önce de, yaklaşık bir ay önce de bir başka camiye sabotaj düzenlenmişti. Bu, çok tehlikeli bir gelişmedir, son zamanlarda ülkede yaygınlaşan ne yazık ki bu Vahabi-Selefi anlayışının bir sonucudur. Adam, zaten gelerek kendisinin Selefi olduğunu ve bu camiyi yakacaklarını bildirmiş.

Burada Hükûmete önemli görev düşüyor. Hükûmete ve Diyanete önemli görevler düşüyor. Allah korusun, böyle bir mezhepsel çatışmanın, bölgede yaşanan çatışmanın ülkemize sirayet etmesi hepimiz için bir felaket olur. Dolayısıyla, buradan ben Hükûmeti, başta İçişleri Bakanlığını göreve çağırıyorum. Bu olayın failleri bir an önce bulunup yargı önüne çıkarılmalıdır. Bu bir provokasyondur. Biz incinsek de incitmeyeceğiz, bu provokasyona gelmeyeceğiz ama Hükûmet de üzerine düşeni yapmalıdır diyorum.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.