Konu:İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VOLKAN BOZKIR'IN (3/1515) ESAS NUMARALI BAŞBAKANLIK TEZKERESİ ÜZERİNDE AK PARTİ GRUBU ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:111
Tarih:02/07/2014


İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VOLKAN BOZKIR'IN (3/1515) ESAS NUMARALI BAŞBAKANLIK TEZKERESİ ÜZERİNDE AK PARTİ GRUBU ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

OSMAN TANEY KORUTÜRK (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, Dışişleri Komisyonu Başkanı Milletvekili arkadaşımın söylediği sözleri çok anlamış değilim. "Mahremiyete riayet edilmedi, bazı konular sızdırıldı." filan... Yani bunlardan söylemek istediğiniz: "Burada gereken mahremiyeti sağlayamıyoruz, onun için Mecliste hiçbir şey konuşmaya gerek yok. Meclise de bir şey söylediğimiz zaman o da susuyor, siyasetçilerin zaten bu işle işi yok, Dışişleri Bakanlığı yürütüyor ne güzel." Onu mu demek istiyorsunuz?

Başka bir şey daha söylüyor sayın hatip, diyor ki: "Bir soru önergesi üzerine Dışişleri Bakanlığı gereken bilgileri yazdı. Ben de burada okudum." Yasama ile yürütmenin arasındaki işlem, ilişki bu mudur? Dışişleri yazar, milletvekili okur; böyle bir şey olabilir mi?

Ayrıca, Dışişleri Komisyonundan 490 -bilmem- küsur anlaşma geçmiş filan. Bu rakam meselesi, nedense Adalet ve Kalkınma Partisinin dış politikasıyla ilgilenenleri çok ilgilendiriyor. "Şu kadar büyükelçilik açtık, bu kadar başkonsolosluk yaptık, şu kadar karar kabul ettik, bu kadarını geçirttik." Bunlar değil mühim olan.

Bakın, Musul işgal edildi, Irak bölünüyor, oradaki insanlar perişan vaziyette. Bu konularda biz burada Dışişleri Bakanından bilgi istiyoruz. Gelecek, anlatacak. Dışişleri Bakanı, Komisyona dahi gelmiyor. Ha şimdi sebebini anladık. Çünkü Komisyona geldiği taktirde o Komisyon yeteri kadar mahrem davranmıyormuş. Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Nasıl mahrem davranmıyor, hangi mahrem konu konuşuldu da dışarıya çıktı? Dışişleri Komisyonuna gelip bize verilen bilgileri gazetelerden takip etmek imkânımız var. Gazeteler dışında, bize -bakın, çok açık söylüyorum, ben Dışişleri Komisyonu üyesiyim ve Cumhuriyet Halk Partisi grup sözcüsüyüm- saklanması gereken, mahremiyete uygun tek bir kelime söylenmedi.

Hepinizi saygılarla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)