Konu:ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI KURULMASI HAKKINDA
Yasama Yılı:4
Birleşim:105
Tarih:18/06/2014


ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI KURULMASI HAKKINDA
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Soru sormadan artakalan bir zaman olduğunu görerek bu zamanı kullanmak amacıyla bir görüşümü ifade etmek için söz aldım Sayın Başkan.

Bugün Anayasa Mahkemesi Balyoz davasıyla ilgili olarak "hak ihlali"ne karar verdi. Anayasa Mahkemesinin oy birliğiyle vermiş olduğu hukuku yücelten bu kararı nedeniyle gerçekten mutluyum. Anayasa Mahkemesini, Başkan ve üyelerini kutluyorum.

Dün, burada ,Sayın Engin Alan'ın Meclis tatile girmeden Türkiye Büyük Millet Meclisine gelerek yemin etmesi için kanun değişikliği yönünde verdiğimiz önerge iktidar partisi grubu destek vermediği için görüşülemedi. Şimdi, öyle umuyorum ki bu karar sonrasında Sayın Engin Alan tahliye olup, gelip Türkiye Büyük Millet Meclisinde yemin edecektir. İktidar partisinin çoğunluk oylarıyla sağlamadığı bu olanağı mahkeme sağlamıştır. Tabii ki sadece Sayın Engin Alan için değil, Balyozda haksız yere, hukukun ayaklar altına alındığı bir yöntemle yargılanıp mahkûm edilen tüm vatandaşlarımızı, tüm tutukluları buradan kutluyorum, selam ve sevgilerimizi gönderiyorum.

Teşekkür ederim.