Konu:27 Mayıs 1960 Askerî Darbesinin 54'üncü Yıl Dönümüne Ve Darbelerin Bir Kez Daha Yaşanmamasını Temenni Ettiğine İlişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:94
Tarih:28/05/2014


27 MAYIS 1960 ASKERÎ DARBESİNİN 54'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNE VE DARBELERİN BİR KEZ DAHA YAŞANMAMASINI TEMENNİ ETTİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - Sayın Başkanım, çok teşekkür ediyorum.

Cumhuriyet tarihimizde, maalesef, birçok kez darbe deneyimi yaşamış bir ülkeyiz ve bu darbe deneyimlerinin en kötüsü ve en acısı 27 Mayıs 1960 darbesi. "Tanrı uludur"dan "Allahuekber" e dönebilmek için bir Başbakan feda ettiğimiz 27 Mayısı bir kez daha utançla hatırlıyorum. Ve diyorum ki: 27 Mayıs 2014 gününde bir özgürlüğe şahitlik ettik. Biz bu özgürlüğe milletvekili arkadaşlarımızla birlikte şahitlik ettik ve Meclisimizle de bunu paylaşmak istedim. 28 Şubat darbesinde Malatya pilot il olarak seçilmiş, hedefine de Zekeriya Şengöz ve dindar, Müslüman bütün insanları koymuşlardı. İşte, ihtimale binaen cezaevinde tutulan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur maalesef 28 Şubat ürünü uydurma örgütün mağdurları olmuşlardı. 27 Mayıs 2014 günü namıdiğer Zeki Baba, Zekeriya Şengöz özgürlüğüne kavuştu.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - Bir kez daha bu darbelerin yaşanmamasını temenni ediyorum ve bu utanç tablolarının ortadan kalkmasını diliyorum.

Teşekkür ediyorum.