Konu:MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN TANRIVERDİ'NİN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:92
Tarih:22/05/2014


MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN TANRIVERDİ'NİN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Soma'da 301 vatandaşımız feci bir şekilde öldü. Buna iş kazası demek mümkün değil, maden kazası demek mümkün değil. Kaza "Geliyorum." diyordu, geldi ve insanlarımız öldüler. Bunu "cinayet" dışında başka bir kelimeyle isimlendirmek maalesef mümkün değildir.

Böyle bir tabloda buraya çıkan iktidar partisi temsilcilerinin, bakanların özür dilemesi, istifa etmesi gerekirken büyük bir pişkinlikle muhalefeti, onun Genel Başkanını, Sayın Genel Başkanımızı suçlamasını ben milletimizin takdirine bırakıyorum. Bu şuna benziyor: İnsanlarımız orada öldü ve Sayın Başbakan çıktı, bunu kaderle açıkladı, "Bu işlerin fıtratında ölüm vardır." dedi. Evet, elleri sevmeye değil, dövmeye alışkın olanlar, fıtratında iyilik olmayanlar o insanları anlayamazlar, o insanların acılarını paylaşamazlar.

Siz şimdi burada çıkmışsınız, "Genel Başkanınız gibi içi boş belgeler göstermiyorum." diyorsunuz. Siz biraz önce Hasan Ören'e cevap veremediniz. 301 vatandaşımızın ölümüyle ilgili bir şeklî "Allah rahmet eylesin." dışında sizden içten bir yakınma, bir duygulanma ifadesini görebilmiş değilim. Yazıklar olsun size, yazıklar olsun size! (AK PARTİ sıralarından "Sana yazıklar olsun" sesleri) Ben 301 vatandaşımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum. O Genel Başkanımız yılbaşı gecesini, gitti, o madende işçilerle geçirdi. Siz onların patronlarının işlerini çözmeye çalışırken Genel Başkanımız madende işçilerle yılbaşı geçiriyordu.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)