Konu:KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN DANIŞMA KURULU ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:90
Tarih:20/05/2014


KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN DANIŞMA KURULU ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Sizin çıkıp burada özür dilemeniz gerekir. "Biz 29 Nisan 2014 tarihinde bu önergeye hayır oyu verdiğimiz için milletten, 301 vatandaşımızın ailesinden özür diliyoruz." demeniz gerekirken şimdi pişmiş bir şekilde bu olayın üstüne çıkmak istiyorsunuz. Yakışmıyor bu, yakışmıyor, ölenlerin anısına yakışmıyor.

Bir uyanıklık yaptınız, bizim önergemiz ile şimdi sizin o ölümler sonrası alelacele verdiğiniz önergeleri birleştiriyorsunuz. Evet, tabii ki bunları araştıralım, hiç kimse "araştırılmasın" demiyor ama biz "Ölümler olmadan bu olayı araştıralım." demiştik. Önergede bu açıkça yazıyor. Önergenin son cümlesini aynen okuyorum: "Soma'daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için..." Ama siz o zaman onu reddettiniz.

O hafta, 29 Nisan 2014 gününden bir gün önce 28 Nisan günü "İş Kazalarını Önleme Platformu" adı altında bir platform tüm siyasi parti gruplarını da ziyaret etti, AK PARTİ Grubunu da ziyaret etti. Ostim'deki yangınlarda hayatını kaybeden işçilerin aileleriydi. "Bizim eşlerimiz, çocuklarımız öldü ama bir daha kimse ölmesin." dediler. Ve 28 Nisan aynı zamanda Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Günü. O nedenle 29 Nisan günü ben Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına "Sadece Ostim'le sınırlı olmasın, bütün her şeyi kapsasın." diye Soma önergesini getirdim. "Engellemek için" diyorsunuz. Toprak Koruma Kanunu Tasarısı'nı hemen ardından Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak destekledik. Meclis gündemini engellemek isteyen bir grup bunu yapmaz. Ama 301 kişi ölmüş özür dileme erdemini bile gösteremiyorsunuz. Vaktim yetmediği için konuşamıyorum konuşacak çok şey var yoksa.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)