Konu:28 Nisan Dünya İş Sağlığı Ve Güvenliği Günü'ne, Hayatlarını İş Kazalarında Kaybeden Aileler Platformu'nun 28 Nisanın Anma Ve Yas Günü Olarak İlan Edilmesi Önerisini Chp Grubu Olarak Desteklediklerine, Parlamento Muhabirleri Derneğinin 50'nci Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladıklarına, Hdp'ye Grup Oluşturmaları Nedeniyle Hayırlı Olsun Dileğinde Bulunduklarına Ve 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü'nü Kutladıklarına İlişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:82
Tarih:29/04/2014


28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ'NE, HAYATLARINI İŞ KAZALARINDA KAYBEDEN AİLELER PLATFORMU'NUN 28 NİSANIN ANMA VE YAS GÜNÜ OLARAK İLAN EDİLMESİ ÖNERİSİNİ CHP GRUBU OLARAK DESTEKLEDİKLERİNE, PARLAMENTO MUHABİRLERİ DERNEĞİNİN 50'NCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADIKLARINA, HDP'YE GRUP OLUŞTURMALARI NEDENİYLE HAYIRLI OLSUN DİLEĞİNDE BULUNDUKLARINA VE 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ'NÜ KUTLADIKLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

28 Nisan tarihi Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Günü olarak ilan edilmiştir. Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılan istatistikler bu açıdan durumumuzun iyi olmadığını göstermektedir. 100 bin kişi arasında, her 100 bin kişiden iş sağlığı ve iş güvenliği açısından iş kazalarına uğrayan vatandaşlarımızın sayısı açısından Avrupa'da 1'inci durumdayız, dünyada 2'nci durumdayız. Böylesi kötü bir tabloyu düzeltmek Türkiye'nin en önemli görevlerinden birisidir.

Dün, Parlamentonda, siyasi parti gruplarını ziyaretleri kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi Grubunu da ziyaret eden Hayatlarını İş Kazalarında Kaybeden Aileler Platformu 28 Nisan tarihinin anma ve yas günü olarak ilanını öneriyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak bu öneriyi destekliyoruz. Bunu desteklememizin nedeni, Türkiye'nin böylesi bir acı tabloyu giderek azaltarak ortadan kaldırmasıdır.

Bugün, ayrıca, Parlamento Muhabirleri Derneğinin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü. Meclisin yayınlarının kısıtlandığı, basın üzerinde büyük bir sansürün olduğu, haberleşme özgürlüğüne Hükûmet tarafından müdahale edildiği bir süreçte, Parlamento muhabirlerini ve onların derneğini, onların varlığını son derece önemsiyoruz; 50'nci kuruluş yıl dönümü kutlu olsun diyorum.

Halkların Demokratik Partisine, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grup oluşturmaları nedeniyle hayırlı olsun diyorum, Parlamento çalışmalarında başarılar diliyorum.

1 Mayısın tüm çalışanlara, tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 1 Mayıs Bayramı'nı kutluyorum, emekçilerin bu bayramını kutluyorum.

Teşekkür ederim.