Konu:29-31 Mart Tarihlerinde Malatya'daki Don Afeti Nedeniyle Meydana Gelen Zararlara İlişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:75
Tarih:10/04/2014


29-31 MART TARİHLERİNDE MALATYA'DAKİ DON AFETİ NEDENİYLE MEYDANA GELEN ZARARLARA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - Sayın Başkanım, değerli milletvekillerim; polis teşkilatımızın 169'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla tüm emniyet mensubu çalışanlarımızın 10 Nisan Polis Bayramı'nı kutluyorum. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekillerim; 29, 30 ve 31 Mart tarihleri arasında Malatya ilimizde yaşanan olumsuz hava koşulları sonucunda meydana gelen dondan dolayı zarar gören kayısı başta olmak üzere tüm meyvelerimizdeki hasar ve çiftçilerimizin uğramış olduğu zarar dolayısıyla bugün gündem dışı söz almış bulunmaktayım.

Sözlerime Malatya'mız başta olmak üzere tüm Türkiye'de 30 Martta bize desteklerini esirgemeyen milletimize sonsuz şükranlarımı sunarak başlamak istiyorum. Ulusal ve uluslararası komplolara rağmen milletimiz millî mücadele ruhuyla bu komplolara karşı göğsünü siper etmiştir. Bu başarıyı tüm dünya takdir etmiştir. Milletimiz Sayın Başbakanımıza ve kadrosuna itimadını bir kez daha ilan etmiştir. Bu seçimde ideoloji değil itikat, iktisat ve itimat esas alınmıştır. Milletimiz huzura, barışa ve en önemlisi istikrara oy vermiştir. Milletimiz her türlü kumpasa, komploya direnen ve belkemiği sağlam siyasetçiyi bağrına basmıştır. Türkiye yüzde 45,5'le, Malatya yüzde 62'yle destan yazmıştır. İşte bu destanın yazıldığı gün, 30 Mart tarihinde Malatya kayısı üreticilerimiz dondan dolayı çok ciddi bir zarara uğradı.

VAHAP SEÇER (Mersin) - Allah çiftçiyi cezalandırmış!

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Malatya, yetiştirdiği devlet adamlarıyla, sanatçısıyla, tarihiyle, doğal güzellikleriyle, ekonomisiyle, sunduğu katkıyla birçok yıldıza sahiptir. Bu yıldızlardan bir tanesi de "Malatya" denince akla ilk gelen kayısıdır.

Malatya ilimizde yaklaşık 8 milyon kayısı ağacımız vardır ve bu ağaçlarımızdan yaklaşık 350 bin ton yaş kayısı, 110 bin ton da kuru kayısı üretilmektedir. Başbakanımın ifade ettiği gibi, dünyanın kayısı başkenti Malatya'mız dünyanın kuru kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini karşılamaktadır.

Özellikle Mart 2014'te Malatya, Elâzığ, Niğde, Baskil dâhil olmak üzere yaşanan afet üreticilerimizin yanı sıra Malatya ve ülke ekonomisini çok ciddi anlamda etkileyecektir. Afetin yaşandığı andan itibaren milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Başkanımız, sivil toplum örgütlerimiz, meslek örgütlerimiz konuyu çok yakından takip ettik. Hemen Tarım Bakanımızın programlarını iptal ettirerek Malatya'ya davet ettik ve Sayın Bakanımızla birlikte kayısı ağaçlarımızda meydana gelen hasarı birlikte yerinde incelettik.

FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (İstanbul) - Para iste para. Nasihat vermesin bize, para iste.

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Bakanımızın talimatıyla ön hasar tespiti çalışmaları tamamlandı ve ilimiz genelinde 5, 6, 7 Nisan 2014 tarihlerinde bölgesel bazlı ön hasar tespit çalışması yapıldı ve bu ön hasar tespit çalışmasında, kayısı başta olmak üzere ceviz, elma, kiraz, vişne, narda yüzde 90-95, yüzde 100'e varan oranlarda ciddi manada hasar meydana geldiği anlaşıldı. Söz konusu hasar tespiti ön hasar tespiti çalışması olup, kesin hasar tespit çalışması mayıs ayı sonu itibarıyla yapılacaktır. Ve bu konuyu olduğu gibi Sayın Bakanımız Mehdi Eker Başbakanımıza Bakanlar Kurulunda ifade etmiştir ve biz Sayın Başbakanımız ve Bakanımıza iletmiş olduğumuz sorunlarda bugüne kadar hiç yalnız bırakmadıkları gibi bundan sonra da bir kez daha Malatya'mızı ve çiftçimizi yalnız bırakmayacağından eminiz. Ve hepiniz hatırlarsınız, daha önce de, 2010 yılında çiftçimize dondan dolayı zararlarını tazmin etmek için 90 milyon ödemiştik. 2012 yılında yine aynı zararlar geldi. O zaman 2.372 çiftçimizin tarım kredi kooperatiflerine ve Ziraat bankalarına olan zirai borçlarını erteledik ve on yıllık sürede de 622 milyon destek sağladık Tarım Bakanlığı olarak.

Şimdi, başta kayısımız olmak üzere Malatya ilimizde yetiştirilen bütün meyve çeşitlerinde çiftçimizin mağduriyetlerini gidermek için Sayın Bakanımızdan taleplerimiz oldu, bir kez daha yineliyorum: Kayısı üreticilerine ÇKS kaydı esas alınarak alan bazlı destekleme yapılmasını, tarım kredi kooperatifleri, Ziraat bankalarına olan zirai kredi borçlarının faizsiz ertelenmesini, faizsiz ya da düşük faizli tarımsal kredi verilmesini, tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarının faizsiz ertelenmesini Sayın Bakanımızdan talep ettik ve Sayın Bakanımız bizim bu taleplerimizi Sayın Başbakanımıza ve Bakanlar Kurulumuza iletti ve bu taleplerimizle ilgili olarak kesin hasar tespitleri yapıldıktan sonra inşallah başta borç ertelemesi olmak üzere faizsiz kredilerimizi de biz çiftçilerimize bir kez daha vermiş oluruz diye ümit ediyorum.

Bu konunun çözümü noktasında mağduriyetlerin giderilmesi... Sayın Başbakanımıza da konu hakkında ayrıca bilgileri verip desteklerini istedik.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) - Yaşanan bu doğal afet sonrasında konuyu siyasetin ötesinde bir konu olarak gördüğümüzü, çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi için elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti sarf ettiğimizi buradan Malatyalı hemşehrilerime bir kez daha söylemek istiyorum ve desteği olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)