Konu:CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANINA SALDIRAN KİŞİNİN DENETİMLİ SERBESTLİK KAPSAMINDA SERBEST BIRAKILDIĞINA, BU OLAYIN ARKASINDA PLANLAYICI GÜÇLERİN BULUNDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİNE VE BU KİŞİNİN CAN GÜVENLİĞİNDEN HÜKÛMETİN SORUMLU OLDUĞUNA İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:74
Tarih:09/04/2014


CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANINA SALDIRAN KİŞİNİN DENETİMLİ SERBESTLİK KAPSAMINDA SERBEST BIRAKILDIĞINA, BU OLAYIN ARKASINDA PLANLAYICI GÜÇLERİN BULUNDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİNE VE BU KİŞİNİN CAN GÜVENLİĞİNDEN HÜKÛMETİN SORUMLU OLDUĞUNA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Dün -herkesin bilgisi olduğu üzere- Sayın Genel Başkanımıza, grup toplantısına giderken, "saldırgan" olarak isimlendirebileceğimiz bir kişi tarafından bir saldırıda bulunulmuştur. Kendisi bu saldırı sonrasında gözaltına alınmış, emniyet müdürlüğü ve cumhuriyet savcılığı tarafından gerekli soruşturma başlatılmıştır. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak bu soruşturmayı yakından takip ediyoruz. Biraz önce aldığımız bir habere göre, söz konusu saldırgan denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılmıştır yani kendisi, daha önce işlemiş olduğu bazı suçlar nedeniyle denetimli serbestlik kapsamına girmiş olduğu için, bu çerçevede serbest bırakılmıştır. Eğer herhangi bir şekilde suç işlemiş olmasaydı denetimli serbestlik çerçevesinde serbest bırakma da söz konusu olmayacaktı.

Şu husus çok önemlidir: Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanına Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir saldırı gerçekleştirilmektedir. Bu, bir başka siyasi partinin genel başkanına yönelik olarak da yapılabilirdi. Mahiyet olarak bir siyasi parti genel başkanına Parlamentoda saldırı yapılması, esas olarak demokrasiye yapılan bir saldırı niteliğindedir.

Bizim endişemiz şudur: Savcılığın soruşturmasına güvenmek istiyoruz. Olayın bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmasını arzu ediyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisine daha önce hiç gelmemiş olan bir kişinin gelerek, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanının geçeceği yolları bilerek, orada konuşlanması ve harekete geçmesi son derece dikkat çekicidir ve bu durum bize bu olayın bireysel olmadığını göstermektedir yani arkasında planlayıcı bazı güç veya güçlerin olduğunu bize hissettirmektedir.

Bizim endişemiz, denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılan bu kişinin başına bir şey gelebilme ihtimalidir, arkasındaki kişilerin veya güçlerin, bu kişinin konuşabilme ihtimaline karşı, bu çocuğun, bu insanın, bu vatandaşın başına bir şey getirme ihtimallerinin olduğudur. Bu kişinin can güvenliği, bu ülkenin hükûmetinin güvencesi altında olmak zorundadır. İçişleri Bakanı, Hükûmet bu kişinin can güvenliğinden sorumludur. Ben, burada, İçişleri Bakanını uyarıyorum. Bu kişinin başına herhangi bir şey gelirse bu soruşturma sonuçlanmayacak, failler açığa çıkmayacak demektir. Herkesi titiz bir şekilde görevini yapmaya davet ediyorum.

Teşekkür ederim.